Rosja. Ołeh Sencow przewieziony z łagru do Moskwy

Więziony w Rosji ukraiński reżyser Ołeh Sencow został przewieziony do Moskwy z więzienia na rosyjskim Dalekim Wschodzie - poinformowała w czwartek agencja TASS. Ukraina i Rosja prowadzą obecnie rozmowy na temat możliwej wymiany więźniów.
Zobacz wideo

Agencja Interfax-Ukraina podała, że Ołeh Sencow jest w moskiewskim więzieniu Butyrki. "Sencow został skierowany z kolonii karnej w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym, gdzie odbywał karę, do Moskwy" - powiedziało agencji dobrze poinformowane źródło. Przewiezienie do Moskwy miało sie odbyć "w ramach trwającego procesu wymiany" więźniów".

Internetowa gazeta Lenta.ru przypomina, że od dawna spekulowano na temat tego, iż Sencow może zostać wymieniony na rosyjskiego dziennikarza Kiriłła Wyszynskiego, kierownika portalu Ria Novosti Ukraina.  W ubiegłym roku w mediach pojawiły się też informacje, że ukraiński reżyser mógłby zostać wymieniony za Wiktora Buta, rosyjskiego handlarza bronią, który odsiaduje w USA wyrok 25 lat więzienia. 

W rosyjskich mediach pojawiła się informacja, że adwokat ukraińskiego reżysera nic nie wie, o przewiezieniu Sencowa do Moskwy.

Ołeh Sencow - więzień Kremla

Pochodzący z zaanektowanego przez Rosję Krymu Sencow został aresztowany w Symferopolu i wywieziony do Rosji w maju 2014 roku. Kilka miesięcy temu został skazany na 20 lat kolonii karnej za przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie. Reżyser odrzuca oskarżenia i twierdzi, że działania przeciwko niemu mają charakter polityczny. Był bowiem znanym aktywistą, który otwarcie przeciwstawiał się dokonanej przez Putina aneksji.  

Ołeh Sencow w 2018 roku przez ponad 140 dni prowadził protest głodowy. Akcję zaczął przed rozpoczęciem MŚ w piłce nożnej, które odbywały się w Rosji. Chciał w ten sposób zwrócić uwagę na sytuację wszystkich ukraińskich więźniów politycznych w tym kraju.  

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM