Wymiana więźniów między Ukrainą a Rosją. Ołeh Sencow i marynarze wracają do domu

Ukraina i Rosja dokonują wymiany więźniów. Informację o tym podał na swoim profilu na Facebooku ukraiński prokurator generalny. Wśród wymienionych więźniów ma być Ołeh Sencow.
Zobacz wideo

Media w Moskwie powołują się na informacje z Kijowa. O tym, że Ukraińcy więzieni i aresztowani w Rosji wracają do kraju, poinformował w mediach społecznościowych prokurator generalny Ukrainy Rusłan Riaboszapka. Szef niezależnego radia Echo Moskwy Aleksiej Wieniediktow zapowiadał, że samolot z więźniami wyląduje w Kijowie o godz. 5 rano (godz. 4 w Polsce). Na Ukrainie jednak podano, że samoloty z Rosji w najbliższym czasie nie są oczekiwane. O wymianie informuje też prawniczka Anna Islamova. 

W ramach wymiany do Ukrainy wraca między innymi reżyser Ołeh Sencow, skazany w 2015 roku na dwadzieścia lat łagru za rzekomy terroryzm. Reżyser zaprzeczał tym oskarżeniom i twierdził, że działania przeciwko niemu mają charakter polityczny. Proces Sencowa był krytykowany przez międzynarodowe organizacje obrony praw człowieka. Z apelami o uwolnienie artysty wielokrotnie zwracali się do Rosji zachodni politycy oraz przedstawiciele środowisk artystycznych i intelektualnych. W wymianie mają brać też udział marynarze zatrzymani przez Rosjan w zeszłym roku w Cieśninie Kerczeńskiej.

Nie ma jeszcze potwierdzenia informacji czy do Rosji odesłano między innymi dziennikarza Kyryła Wyszyńskiego. Wymiana mi objąć w sumie po 30-35 osób z każdej ze stron.

- Proces wzajemnego uwolnienia osób przetrzymywanych trwa nadal. Informacja o jego zakończeniu nie odpowiada rzeczywistości" - poinformowało w piątek biuro prezydenta Ukrainy Wolodymyra Zełenskiego. - Kiedy wzajemne zwolnienie osób przetrzymywanych zakończy się, biuro prezydenta poinformuje o tym na oficjalnych kanałach- czytamy.

- Już nie po raz pierwszy widzimy chaos informacyjny spowodowany powoływaniem się na niepotwierdzone informacje i liczne "źródła - dodano w oświadczeniu. Biuro Zełenskiego zaapelowało, by "zdawać sobie sprawę ze skutków dezinformacji".

Sencow przewieziony

Media już w czwartek wspominały o wymianie więźniów informując, że Sencow został przewieziony z łagru do aresztu w Moskwie. 

To sukces prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego, który obiecywał, że jako przywódca zakończy konflikt na wschodzie Ukrainy. Kijów walczy w Donbasie z jednostkami popieranymi przez Moskwę od pięciu lat. W wojnie zginęło ponad trzynaście tysięcy osób i mimo zawieszenia broni wciąż dochodzi tam do sporadycznych walk.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM