Huragan Dorian uderzył w Bahamy. Wiatr osiąga prędkość nawet do 350 km/godz.

Huragan Dorian dewastuje Bahamy. Najsilniejsze podmuchy dochodzą do ponad 350 kilometrów na godzinę. Wyspę pustoszą ulewne deszcze i nawet siedmiometrowe fale.
Zobacz wideo

Dorian, który został zakwalifikowany jako huragan kategorii 5 w skali Saffira-Simpsona, będzie szaleć nad Bahamami do poniedziałku wieczór, następnie "niebezpiecznie przesunie się w stronę Florydy" - podało amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC).

Meteorologowie ostrzegają, że w tym czasie na wyspy spadną ulewne deszcze, w wybrzeża uderzać będą ogromne fale, które już teraz osiągają wysokość od 5,5 m do 7 m, a silne wiatry mogą skutkować katastrofalnymi zniszczeniami.

Ciągły wiatr osiąga prędkość 295 km/godz. natomiast najsilniejsze podmuchy dochodzą do ponad 350 km/godz. 

- Śmiercionośny i monstrualny Dorian to huragan, który wystawia nas na próbę, z jaka nie mieliśmy jeszcze nigdy do czynienia - ocenił w niedzielę szef rządu Bahamów Hubert Minnis w swym wystąpieniu telewizyjnym. - To jeden z najsmutniejszych i najgorszych dni w moim życiu, gdy muszę zwrócić się do społeczeństwa Bahamów w związku z tym huraganem - powiedział Minnis.

Huragan Dorian nadciąga nad USA

Po przejściu nad Bahamami Dorian prawdopodobnie uderzy we Florydę.  W poniedziałek odbędzie się przymusowa ewakuacja, ośmiu przybrzeżnych hrabstw stanie Karolina Południowa - poinformował gubernator Henry McMaster. Obejmie ona co najmniej 830 tys. osób - twierdzą władze stanowe.

Podobną decyzję podjął gubernator stanu Georgia - Brian Kemp. Władze Florydy wydały ostrzeżenie, w którym nawołują do zachowania środków ostrożności i zapowiadają możliwość częściowej ewakuacji mieszkańców.

Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC) ocenia, że Dorian może być porównany tylko do huraganu, jaki nawiedził ten region w Święto Pracy w 1935 r. Był on najsilniejszy wśród wszystkich kataklizmów, jakie dotknęły USA od czasu, gdy prowadzone są pomiary.

NHC nie ukrywa, że sytuacja jest katastrofalna. - Dorian to najbardziej gwałtowny huragan we współczesnej historii na północno-zachodnich Bahamach. To wyjątkowo niebezpieczna sytuacja - powiedział dyrektor NHC Ken Graham.

Floryda czeka na Doriana, zagrożona posiadłość Donalda Trumpa 

Położona na południowo-wschodnim krańcu USA Floryda co roku znajduje się na pierwszej linii uderzenia huraganów. Półwysep ma charakter nizinny i jego linia brzegowa jest szczególnie zagrożona, płaska jest też wewnętrzna część Florydy. Dlatego głównym zagrożeniem dla jej mieszkańców są powodzie.

W niedzielę cztery hrabstwa Florydy ogłosiły ewakuację. Dotyczy to obszarów, na których ludzie mieszkają w domach mobilnych, na łodziach i na terenie przybrzeżnych wysp oraz terenów najbardziej narażonych na zalanie przez wysokie fale. W pozostałych hrabstwach tego stanu ewakuacja jest dobrowolna.

Na prawdopodobnej trajektorii huraganu Dorian znajduje się posiadłość Trumpa w Mar-a-Lago. Tam również została zarządzona częściowa ewakuacja.

Z powodu zbliżającego się huraganu prezydent USA Donald Trump odwołał w ostatniej chwili przyjazd do Polski na uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zamiast niego do Warszawy przybył wiceprezydent Mike Pence.

W niedzielę Donald Trump zaapelował do Amerykanów o zachowanie szczególnej ostrożności w obliczu "bardzo, bardzo silnego" kataklizmu.

- Wygląda na to, że może być większy niż te notowane dotychczas - powiedział podczas posiedzenia Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (Federal Emergency Management Agency; FEMA), która podlega Departamentowi Bezpieczeństwa Krajowego USA i odpowiada za zarządzanie kryzysowe.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM