Huragan Dorian zabił na Bahamach co najmniej 5 osób. "Jesteśmy świadkami historycznej tragedii"

Co najmniej pięć osób zginęło na Bahamach w wyniku huraganu Dorian. Żywioł spowodował gigantyczne straty, uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych zostało około trzynastu tysięcy domów.
Zobacz wideo

Huragan Dorian zdewastował Bahamy. Ciągły wiatr przekraczał prędkość 290 km/godz., a w porywach - nawet 350 km/godz. Fale sztormowe osiągały wysokość ponad 7 metrów. Żywioł spowodował gigantyczne powodzie. Straty są ogromne. Uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych zostało około 13 tysięcy domów. - Jesteśmy świadkami historycznej tragedii - oświadczył Hubert Minnis.

Dorian osłabł

Agencja AFP pisze, że w poniedziałek Dorian praktycznie zatrzymał się nad Bahamami. Dorian osłabł do kategorii 3 w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona; wiatr wieje z prędkością ok. 193 km na godzinę - poinformowały amerykańskie służby meteorologiczne.

Efekty Doriana może odczuć nawet 19 milionów ludzi

Zgodnie z komunikatem Amerykańskiego Czerwonego Krzyża efekty uderzenia Doriana może odczuć nawet 19 milionów mieszkańców Florydy, Georgii i Karoliny Południowej.

W obawie przed katastrofalnymi skutkami huraganu władze zarządziły obowiązkową ewakuację w tych trzech stanach. Obejmuje ona miliony Amerykanów z nakazu gubernatorów Florydy, Georgii i Karoliny Południowej. Innych mieszkańców wezwano do przygotowania odpowiednich zapasów na kilka dni na wypadek przerw w dostawie elektryczności i wody.

Już w poniedziałek rano Florydę nawiedziły gwałtowne wiatry. Odwołano 1072 loty. Za najbardziej narażone na jego skutki uznano lotnisko w Fort Lauderdale, gdzie anulowano 530 lotów. Planowane też jest zamknięcie tego portu lotniczego oraz lotnisk w Orlando Melbourne i Palm Beach.

Z powodu zbliżającego się huraganu prezydent USA Donald Trump odwołał w ostatniej chwili przyjazd do Polski na uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zamiast niego do Warszawy przybył wiceprezydent Mike Pence.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM