Chiny. Nożownik zabił ośmioro uczniów w pierwszym dniu nowego roku szkolnego

Ośmioro uczniów zginęło, a dwoje zostało rannych w ataku na szkołę podstawową w jednej z wsi prowincji Hubei w Chinach w pierwszy dzień roku szkolnego - podały we wtorek miejscowe media, cytując komunikat władz. Według prasy sprawca posłużył się nożem.

Jak podaje lokalna policja, do ataku doszło w poniedziałek, około godziny 8 rano, we wsi Chaoyangpo w środkowych Chinach. 

Oprócz ośmiorga zabitych uczniów, dwoje zostało rannych - informują we wtorek lokalne media, cytując komunikat władz. 

Policja zatrzymała już 40-letniego mężczyznę o nazwisku Yu, podejrzanego o dokonanie ataku, który miał miejsce w poniedziałek rano - czytamy w komunikacie. Władze starają się ustalić szczegóły sprawy oraz motyw działania napastnika - dodano.

Świadkowie powiedzieli mediom, że sprawca wtargnął do szkoły i zaatakował dzieci nożem, choć taka informacja nie znalazła się w komunikacie policji.

Ataki z użyciem noży i siekier

Brutalne przestępstwa są w Chinach rzadsze niż w wielu innych krajach świata, między innymi z powodu ścisłej kontroli broni palnej i środków bezpieczeństwa stosowanych szczególnie w dużych miastach. W ostatnich latach krajem wstrząsnął jednak szereg tragicznych w skutkach ataków z użyciem noży i siekier, których ofiarami często padały dzieci.

We wrześniu 2018 roku w prowincji Shaanxi stracono mężczyznę skazanego za zabicie nożem dziewięciorga uczniów szkoły średniej w tym regionie. W czasie procesu przyznał on, że kierowała nim frustracja z powodu niepowodzeń życiowych i chęć zemsty za nękanie, z jakim spotykał się, gdy sam uczęszczał do tej szkoły.

Trzy miesiące wcześniej inny nożownik zabił w Szanghaju dwóch uczniów podstawówki i ranił dwie osoby, w tym ucznia. Wstępne śledztwo wykazało, że poczucie krzywdy i chęć zemsty na społeczeństwie narosły w nim z powodu problemów ze znalezieniem pracy.

DOSTĘP PREMIUM