Całkowita porażka Borisa Johnsona. Izba Gmin odrzuciła brexit bez umowy i wcześniejsze wybory

Brytyjscy deputowani - wbrew woli rządu - odrzucili brexit bez umowy. Premier Boris Johnson zagroził przedterminowymi wyborami, ale i na to rozwiązanie Izba Gmin nie wyraziła zgody.
Zobacz wideo

Do późna w nocy trwały kolejne burzliwe obrady w Izbie Gmin - zwieńczone głosowaniami, które zakończyły się porażką premiera Borisa Johnsona.

Najpierw Izba Gmin poparła uchwałę, która ma zablokować chaotyczne wyjście ze wspólnoty. Przypomnijmy, Wielka Brytania powinna opuścić UE 31 października. Premier Johnson przekonywał, że to się stanie - nawet jeśli do tego czasu nie uda się wypracować umowy, na którą zgodzi się brytyjski parlament. Przyjęta w nocy uchwała wyklucza taką możliwość. Zamiast tego - obliguje szefa rządu do dalszego szukania porozumienia z Radą Europejską. A jeśli to się nie uda do szczytu zaplanowanego na 17-18 października, to premier będzie musiał zabiegać o odroczenie terminu brexitu do końca stycznia 2020 roku.

Za przyjęciem tej uchwały było 327 posłów, a przeciwko 299 (różnica 28 głosów). Ustawa trafi teraz do Izby Lordów, której członkowie będą mieli możliwość jej przyjęcia, zgłoszenia swoich poprawek lub podjęcia prób opóźnienia jej procedowania przed zaplanowanym na przyszły tydzień zawieszeniem obrad parlamentu.

Wielka Brytania. Nie będzie wcześniejszych wyborów

Premier Boris Johnson skrytykował posłów za utrudnianie negocjacji, zażądał przedterminowych wyborów, lecz i w tym głosowaniu poniósł porażkę.

Zgodnie z ustawą o kadencyjności parlamentu, rozwiązanie Izby Gmin jest możliwe jedynie w ściśle określonych przypadkach, m.in. przy upadku rządu i niezdolności powołania nowego premiera lub przy poparciu dwóch trzecich ogółu posłów.

Brytyjskie media zaznaczyły, że Johnson stał się w efekcie pierwszym premierem w historii, który przegrał za swojej kadencji trzy pierwsze głosowania z rzędu.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM