Pierwszy w historii strajk pilotów British Airways. Kilkaset odwołanych lotów, w tym do i z Polski

Piloci British Airways rozpoczęli w poniedziałek 48-godzinny strajk, uziemiając większość samolotów tej linii i komplikując plany podróży nawet 290 tys. osób. To pierwszy w historii strajk pilotów tego brytyjskiego przedsiębiorstwa.
Zobacz wideo

Stowarzyszenia Pilotów Brytyjskich Linii Lotniczych (Balpa) poinformowało, że strajk jest wynikiem niezadowolenia pilotów z warunków płacowych. Władze linii oświadczyły, że strajk jest nieuzasadniony, bowiem "oferta płacowa firmy jest uczciwa".

Balpa poinformowała, że piloci British Airways zamierzają w tym miesiącu strajkować jeszcze raz; będzie to 27 września. - Ten strajk będzie kosztował firmę znacznie więcej niż inwestycja potrzebna do rozwiązania tego sporu - powiedział sekretarz generalny Balpa Brian Strutton. - Czas, aby władze firmy wróciły do stołu negocjacyjnego i złożyły poważną ofertę, która zakończy konflikt - dodał związkowiec. 

Brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAA) bada sprawę rzetelnego informowania pasażerów o problemach. Regulator przypomniał władzom British Airways o prawach klientów, podkreślając, że podczas strajków linie powinny zaoferować pasażerom zwrot kosztów za odwołane loty, alternatywne połączenia na porównywalnych warunkach lub nowy lot w późniejszym terminie.

British Airways codziennie obsługuje ponad 800 lotów. Jak informował przewoźnik, odwołano prawie 100 proc. z nich, a to może mieć wpływ na nawet 145 tys. pasażerów każdego dnia. Z powodu strajku odwołano między innymi połączenia z Warszawy do Londynu oraz ze stolicy Wielkiej Brytanii do Polski

British Airways pod koniec sierpnia informowały, że wprowadzane będą zmiany do rozkładu lotów. "Uczynimy wszystko, co w naszej mocy, by umożliwić podróże tak wielu ludziom, jak to będzie możliwe" - napisano w oświadczeniu, zastrzegając jednak, że "jest prawdopodobne, iż wielu pasażerów nie będzie się mogło udać w podróż". Zapewniono, że pasażerom, których loty zostaną odwołane, oferowany będzie zwrot pieniędzy za bilety bądź zmiana rezerwacji. Rozważany był też leasing samolotów i załóg innych linii.

Warto przypomnieć, że pod koniec września - kiedy ma się odbyć druga odsłona strajku pilotów BA - protest prowadzić też będą zrzeszeni w związku Balpa piloci z linii Ryanair. Akcja strajkowa pilotów tanich linii zaplanowana jest na 18, 19, 21, 23, 25, 27 i 29 września.

DOSTĘP PREMIUM