Oni chcą rządzić Unią Europejską. Jest lista kandydatów na nowych komisarzy

Komisja Europejska przedstawiła oficjalnie listę kandydatów na nowych komisarzy. Przedstawicielem Polski w tym zestawieniu jest były europoseł PiS Janusz Wojciechowski.
Zobacz wideo

KE nie podaje jeszcze podziału tek. Na liście nie ma Wielkiej Brytanii, bo kraj ten ze względu na brexit nie desygnował kandydata. Przedstawicielem Hiszpanii w kolegium ma być Josep Borrell, którego państwa członkowskie nominowały na wysokiego przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej.

Zgodnie z unijnymi procedurami Rada UE ma teraz przyjąć tę listę, po czym zostanie ona opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE. We wtorek około południa Ursula von der Leyen ma ogłosić podział tek i sposób, w jaki zamierza zorganizować pracę swojej KE.

Następnie Parlament Europejski będzie głosował nad całym kolegium komisarzy. Przed tym głosowaniem odbędą się przesłuchania kandydatów na komisarzy w odpowiednich komisjach. Ostatnim krokiem jest formalne powołanie Komisji Europejskiej przez Radę Europejską.

Oto cała lista kandydatów na komisarzy:

Austria: Johannes Hahn;

Belgia: Didier Reynders;

Bułgaria: Marija Gabriel;

Chorwacja: Dubravka Szuica;

Cypr: Stella Kyriakides;

Czechy: Viera Jourova;

Dania: Margrethe Vestager;

Estonia: Kadri Simson;

Finlandia: Jutta Urplainen;

Francja: Sylvie Goulard;

Grecja: Margaritis Schinas;

Holandia: Frans Timmermans;

Irlandia: Phil Hogan;

Litwa: Virginijus Sinkieviczius;

Luksemburg: Nicolas Schmit;

Łotwa: Valdis Dombrovskis;

Malta: Helena Dalli;

Polska: Janusz Wojciechowski;

Portugalia: Elisa Ferreira;

Rumunia: Rovana Plumb;

Słowacja: Marosz Szefczovicz;

Słowenia: Janez Lenarczicz;

Szwecja: Ylva Johansson;

Węgry: Laszlo Trocsanyi;

Włochy: Paolo Gentiloni.

Janusz Wojciechowski polskim kandydatem na komisarza

Polskim kandydatem jest Janusz Wojciechowski. 64-letni polityk należy do Prawa i Sprawiedliwości, wcześniej należał do Polskiego Stronnictwa Ludowego. Początkowo był sędzią i przez wiele lat kierował Najwyższą Izbą Kontroli, potem w 2004 roku został eurodeputowanym. Od 2016 roku pracuje w Europejskim Trybunale Obrachunkowym (ETO). Kandydatem do objęcia teki w KE został, gdy z ubiegania się o nią zrezygnował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Wobec Wojciechowskiego Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) prowadzi postępowanie w sprawie możliwych nieprawidłowości przy zwrocie kosztów podróży. Polityk wyjaśnił PAP, że z własnej inicjatywy zwrócił pieniądze i ma podstawy sądzić, że postępowanie jest zakończone. Sam Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych potwierdził w poniedziałek PAP, że bada sprawę Wojciechowskiego.

- OLAF jest niezależny. Będziemy szanować tę niezależność i zasadę domniemania niewinności - podkreśliła rzeczniczka KE Mina Andreewa.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM