Janusz Wojciechowski został kandydatem na komisarza UE. Timmermans ma być I zastępcą szefowej KE
Przedstawiciele państw członkowskich w Radzie UE zatwierdzili we wtorek oficjalnie listę kandydatów na unijnych komisarzy. To kolejny krok w procedurze wyłaniania nowej unijnej egzekutywy.
Zgodnie z artykułem 17 Traktatu o Unii Europejskiej lista jest przyjmowana przez Radę w porozumieniu z nowo wybranym przewodniczącym Komisji. Przyszła szefowa KE Ursula von der Leyen przedstawiła swoją listę w poniedziałek.
Janusz Wojciechowski został kandydatem na stanowisko unijnego komisarza ds. rolnictwa.
Z kolei Frans Timmermans jest kandydatem na stanowisko wiceszefa Komisji Europejskiej ds. zielonego ładu. Będzie nadzorował m.in. rolnictwo i klimat.
Ursula van der Leyen przedstawiła Timmermansa jako pierwszego, podczas konferencji prasowej w Brukseli. Szefowa mówiła o holenderskim polityku, jako o swoim pierwszym zastępcą.
W Komisji Europejskiej ma być ośmioro wiceprzewodniczących: z Łotwy, Holandii (Timmermans-red.), Danii, Hiszpanii, Grecji, Słowacji, Czech i Chorwacji. Mają pracować w zespołach.
Dunka Margrethe Vestager jako wiceprzewodnicząca ds. dostosowania Europy do ery cyfrowej ma pracować m.in. z komisarzami ds. innowacyjności i gospodarki. Wiceprzewodniczący będą też mieli własne teki. Vestager będzie komisarzem ds. konkurencji.
Łotysz Valdis Dombrovskis na równi z Vestager i Timmermansem ma być wiceprzewodniczącym zarządzającym. Będzie on odpowiadał za gospodarkę, a także będzie komisarzem ds. usług finansowych.
Kolejną wiceszefową KE ma zostać Czeszka Viera Jourova, która ma odpowiadać za wartości i przejrzystość. Będzie zajmowała się też praworządnością wraz z komisarzem ds. sprawiedliwości.
Na wiceprzewodniczących zostali również desygnowani Słowak Marosz Szefczovicz (relacje międzyinstytucjonalne), Grek Margaritis Schinas (ochrona europejskiego stylu życia), Chorwatka Dubravka Szuica (demografia i demokracja) oraz Hiszpan Josep Borrell (sprawy zagraniczne).
Decyzja Rady UE zostanie teraz przekazana Parlamentowi Europejskiemu i opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE. Zgodnie z unijnym prawem cała KE wraz z jej przewodniczącą i wysokim przedstawicielem do spraw zagranicznych musi uzyskać większość jako kolegium w głosowaniu Parlamentu Europejskiego. Jeśli się tak stanie, nowa KE zostanie mianowana przez Radę Europejską.