Donald Trump zwolnił doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego

Amerykański doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton stracił stanowisko. Złożenia rezygnacji zażądał od niego Donald Trump. Prezydent Stanów Zjednoczonych podał, że nie zgadzał się z Boltonem w wielu kwestiach.
Zobacz wideo

"Zeszłej nocy poinformowałem Johna Boltona, że jego praca w Białym Domu nie jest już potrzebna. Mocno nie zgadzałem się z wieloma jego sugestiami, podobnie jak inne osoby w administracji" - napisał na Twitterze Donald Trump.

"Poprosiłem Johna o rezygnację, którą otrzymałem dzisiaj rano. Bardzo dziękuję Johnowi za jego pracę" - dodał.

Kiedy nowy doradca?

John Bolton pełnił stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego od marca 2018 roku, zastąpił na tym stanowisku H.R. McMastera.

Bolton był postrzegany za neokonserwatystę, należał do tzw. frakcji "jastrzębi". Wyrażał poparcie dla wycofania się z porozumienia z Iranem dotyczącego ograniczenia irańskiego programu atomowego i rozpoczęcia wojny z tym krajem oraz dla przeprowadzenia ataku na północnokoreańskie instalacje nuklearne.

Jak poinformował w mediach społecznościowych prezydent Trump, nazwisko nowego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego ma być znane w przyszłym tygodniu.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM