Tysiące osób wyszły na ulice Hongkongu. Protestują mimo zakazu demonstracji

Tysiące mieszkańców Hongkongu zlekceważyły zakaz i rozpoczęły kolejną manifestację przeciw lokalnym władzom i przeciw ograniczaniu autonomii regionu przez rząd centralny ChRL. Jest to już 15. z rzędu niedziela prodemokratycznych protestów w tym mieście.

O zgodę na marsz z okolicy Causeway Bay do finansowej dzielnicy Central starał się Obywatelski Front Praw Człowieka (CHRF), ale policja odrzuciła ten wniosek. Front odwołał manifestację i zapowiedział, że odbędzie się ona w innym terminie.

Nie powstrzymało to jednak tysięcy osób przed wyjściem na ulice. W internecie namawiano do „pójścia na spacer” między Causeway Bay a Central – podała publiczna stacja RTHK.

Policja ostrzegła w komunikacie, że demonstranci biorą udział w nieautoryzowanym zgromadzeniu i powinni natychmiast „zaprzestać nielegalnych działań”. Według komunikatu protestujący okupują kilka głównych ulic, co powoduje poważne utrudnienia w ruchu.

Wielu protestujących niesie amerykańskie flagi, a niektórzy nawet transparenty z hasłami popierającymi prezydenta USA Donalda Trumpa – pisze RTHK. Odniesienia do Stanów Zjednoczonych mogą rozgniewać władze Chin, zwłaszcza, że dwustronne relacje pomiędzy tymi krajami są obecnie bardzo napięte.

Wcześniej w niedzielę setki osób pikietowały przed konsulatem Wielkiej Brytanii. Demonstranci wzywali brytyjski rząd, aby przyjrzał się realizacji zasady „jeden kraj, dwa systemy” i podjął działania przeciwko „łamaniu wspólnej chińsko-brytyjskiej deklaracji”, która określiła zasady zarządzania Hongkongiem po jego przyłączeniu do ChRL w 1997 roku.

Według tej deklaracji, podpisanej przez Chiny i Wielką Brytanię w 1984 roku, mimo zwierzchnictwa Pekinu, Hongkong powinien co najmniej do 2047 roku zachować swoją odrębność od reszty ChRL, w tym niezawisłe sądownictwo, podział władz i swobody obywatelskie. Regionowi obiecano również pełną demokrację, choć nie sprecyzowano, kiedy ma zostać wprowadzona.

W sobotę setki uczniów szkół średnich pikietowały na placu Edinburgh Place w dzielnicy Central, by wyrazić poparcie dla protestujących i ich postulatów. Była to jedyna prodemokratyczna demonstracja tego dnia, na jaką zezwoliły władze.

Mimo zakazu setki innych osób usiłowały jednak przejść w marszu w miejscowości Tin Shui Wai na hongkońskich Nowych Terytoriach. W kilku miejscach regionu doszło również do przepychanek pomiędzy propekińskimi lojalistami a zwolennikami antyrządowych protestów. Rywalizujące grupy kilkakrotnie musiała rozdzielać policja.

Fala protestów zaczęła się od sprzeciwu wobec zgłoszonego przez władze Hongkongu projektu zmian prawa, który miał między innymi umożliwić ekstradycję podejrzanych do Chin kontynentalnych. U podstaw tego sprzeciwu leży brak zaufania do chińskiego wymiaru sprawiedliwości oraz poczucie, że rząd centralny stopniowo ogranicza autonomię Hongkongu.

Szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam obiecała niedawno, że wycofa kontrowersyjny projekt, ale nie przychyliła się do żadnego z czterech pozostałych postulatów protestujących. Żądają oni powołania niezależnej komisji do zbadania działań rządu i rzekomych przypadków nadużycia siły przez policję, nienazywania demonstracji „zamieszkami”, uwolnienia wszystkich zatrzymanych demonstrantów oraz demokratycznych wyborów władz regionu.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (2)
Tysiące osób wyszły na ulice Hongkongu. Protestują mimo zakazu demonstracji
Zaloguj się
 • rastablaster

  Oceniono 1 raz 1

  duży CH z tego wyjdzie. Nie udało się w Syrii, nie udało się ze słabiutką Wenezuelą, na pewno nie wyjdzie z Chinami. Zawodzenie etatowych presstytutek nie zaczaruje rzeczywistości. TOK REGIME CHANGE FM odleciał tak wysoko, że przestał się liczyć.

 • getz54

  Oceniono 2 razy -2

  Taki sam scenariusz czeka wkrótce Polskę. Wie o tym Kaczyński i na szybko centralizuje władzę w Polsce. Mianował wcześniej głównego dystrybutora, został nim Ziobro, teraz wyraził zgodę na głównego hurtownika, został nim Kamiński. Sam będzie teraz centralnie kierował tylko dwoma podmiotami, bez zbędnych pośredników. Kamiński będzie dostarczał hurtowo ,,towar,, do dystrybucji Ziobrze. Ziobro będzie go pakował i wysyłał zgodnie z rozdzielnikiem opracowanym na Nowogrodzkiej. Na przykład: poseł Schetyna na 2 lata, Klęczkowska. Poseł Budka
  4 lata Rakowiecka. Sędzia Tuleja 5 lat Wronki, pani Gersdorf 2,5 roku Strzelce Opolskie, pan Rzepliński 6 lat
  Białołęka. Pan Parchimowicz 8 lat Monelupich. To ma na celu wprowadzony właśnie program partii PiS, pozbawiający w praktyce immunitetu prokuratorów i sędziów, tym samym skazujących ich na łaskę Kaczyńskiego, oraz na wsadzanie do więzień posłów opozycji, którzy mieli tego pecha, ze wygrali w wyborach i dostali się do PiS-owskiego Sejmu. Juz w pazdzerniku ten scenariusz stanie się faktem, nie ukrywa tego cynicznie Kaczyński, jak wcześniej nie unikał, ze zrobi Budapeszt nad Wisłą. Chyba ze pokazemy mu czerwoną kartkę i nie zagłosujemy na listę nr 2 bolszewików w nadchodzących wyborach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX