Skarpetki do opatrzenia ran, a komórka... żeby pożegnać się z mamą. Wstrząsający film nt. strzelanin w szkołach

- W końcu dostałam komórkę, żeby móc być w kontakcie z mamą - mówi na filmie dziewczynka schowana w toalecie. Chwilę później wysyła do niej ostatniego SMS-a. Amerykańska organizacja do walki z przemocą przygotowała wstrząsający film na temat strzelanin w szkołach.
Zobacz wideo

Sandy Hook Promise to organizacja, która powstała po jednej z najtragiczniejszych szkolnych strzelanin w Stanach Zjednoczonych. W Newtown w stanie Connecticut 20-latek zastrzelił 20 sześcio- i siedmiolatków oraz sześcioro osób z personelu szkoły. Organizacja została założona przez bliskich ofiar. Jej celem jest zapobieganie każdej formie przemocy, zwłaszcza tej z użyciem broni.

Najnowszy film, który promuje ich misję, został opublikowany na YouTubie we wtorek (17 września). Już obejrzało go ponad milion osób. 

Deskorolka do wybijania szyb, kredki do samoobrony 

Na wideo nagranym przez Sandy Hook Promise widać, że w szkole panuje wesołe poruszenie rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym. Każde z filmowanych dzieci opowiada, co dostało od rodziców i w jaki sposób przyda mu się to w szkole. Dowiadujemy się więc o nowym plecaku czy segregatorach, które pomagają w organizacji notatek. 

 

Nagle jednak radosna atmosfera filmu się zmienia. Okazuje się, że owszem nowe buty są świetne, ale do uciekania. Nowa deskorolka to przedmiot, którym można wybić szybę i wyjść z budynku. Nożyczki i kredki przydadzą się do samoobrony, skarpetką można zatamować krwawienie. A dzięki wyczekiwanej komórce, wysłać ostatnią wiadomość do rodziców. 

Organizacja zwraca uwagę, że strzelanin w szkołach można uniknąć. Według nich zawsze wcześniej pojawiają się niepokojące sygnały, które dostrzeżone należy zgłosić dorosłym. Należą do nich m.in. agresywne zachowanie, dręczenie innych czy nagłe zrezygnowanie z dotychczasowych znajomości. Z ich pełną listą można zapoznać się na stronie sandyhookpromise.org/campaign.

Jak informuje "The Washington Post", od czasu masakry w Columbine High School w 1991 roku, 228 tys. uczniów w USA doświadczyło strzelanin w szkołach.  

DOSTĘP PREMIUM