Macron namawia młodych, by ws. klimatu pojechali protestować do Polski. "Prawda jest taka, że to ona wszystko blokuje"

Prezydent Francji, w drodze na szczyt ONZ, wskazał winnego wstrzymania wprowadzania zmian w unijnej polityce klimatycznej. To Polska, która jak stwierdził Emmanuel Macron, "wszystko blokuje".
Zobacz wideo

O neutralności klimatycznej do 2050 roku Emmanuel Macron mówił, lecąc do Nowego Jorku na rozpoczynający się dziś szczyt dotyczący klimatu. - Prawda jest taka, że wszystko blokuje Polska. (…) Niech młodzi ludzie protestujący w Europie pojadą manifestować do Polski i pomogą mi przekonać tych, których ja nie mogę - powiedział prezydent Francji. W miniony piątek, na całym świecie miliony młodych ludzi protestowało na ulicach i domagało się od polityków radykalnych działań ws. kryzysu klimatycznego.

Cytując słowa Macrona, warto przypomnieć, że liderzy UE chcieli w czerwcu przyjąć wspólną deklarację o osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 roku. Nie doszło do tego z powodu sprzeciwu kilku państw, wśród których była też Polska. Jak mówił wtedy Mateusz Morawiecki, który przedstawił blokowanie deklaracji jako sukces naszego kraju, finansowe gwarancje ze strony pozostałych krajów wspólnoty były dla nas niewystarczające. Premier wyjaśniał, że najpierw należy ustalić, w jaki sposób naszym firmom i obywatelom zostanie zrekompensowany koszt wynikający z przestawienia się na droższe źródła energii.

Będzie kryzys w relacjach polsko-francuskich?

Na razie słów prezydenta Francji nie skomentował żaden z polskich decydentów. Ale trudno spodziewać się, by zostały one przemilczane. Czy szykuje się kolejne ochłodzenie w relacjach polsko-francuskich? Za rządów PiS mieliśmy już takie sytuacje. Choćby w 2016 roku, po zerwaniu przez rząd kontraktu na caracale. Przypomnijmy, francuskie maszyny miały trafić do polskiej armii, ale MON kierowany przez Antoniego Macierewicza postanowił, że zamiast francuskich wybrane zostaną amerykańskie Black Hawki.

Po tej decyzji strona francuska uznała, że polska delegacja biorąca udział w paryskich targach przemysłu zbrojeniowego Euronaval 2016 nie będzie miała statusu oficjalnego. Ówczesny wiceminister obrony Bartosz Kownacki, komentując sprawę, stwierdził, że "to jest raczej kompromitacja i pokaz klasy Francuzów". I dodał, że Francuzi "to są ludzie, którzy uczyli się od nas jeść widelcem parę wieków temu".

Ambasada wydała oświadczenie

Polska ambasada w Paryżu wydała komunikat, dotyczący wypowiedzi prezydenta Macrona. Ambasada Francji w Polsce: "Polska jest jednym z nielicznych krajów UE, które przy tak dynamicznym wzroście gospodarczym (średnio 5% rocznie), tak znacząco ograniczyło swoje emisje CO2 między 1988 a 2017 r. Życzymy naszym partnerom podobnych wyników" - czytamy. 

DOSTĘP PREMIUM