Macron namawia młodych, by ws. klimatu pojechali protestować do Polski. "Prawda jest taka, że to ona wszystko blokuje"

Prezydent Francji, w drodze na szczyt ONZ, wskazał winnego wstrzymania wprowadzania zmian w unijnej polityce klimatycznej. To Polska, która jak stwierdził Emmanuel Macron, "wszystko blokuje".
Zobacz wideo

O neutralności klimatycznej do 2050 roku Emmanuel Macron mówił, lecąc do Nowego Jorku na rozpoczynający się dziś szczyt dotyczący klimatu. - Prawda jest taka, że wszystko blokuje Polska. (…) Niech młodzi ludzie protestujący w Europie pojadą manifestować do Polski i pomogą mi przekonać tych, których ja nie mogę - powiedział prezydent Francji. W miniony piątek, na całym świecie miliony młodych ludzi protestowało na ulicach i domagało się od polityków radykalnych działań ws. kryzysu klimatycznego.

Cytując słowa Macrona, warto przypomnieć, że liderzy UE chcieli w czerwcu przyjąć wspólną deklarację o osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 roku. Nie doszło do tego z powodu sprzeciwu kilku państw, wśród których była też Polska. Jak mówił wtedy Mateusz Morawiecki, który przedstawił blokowanie deklaracji jako sukces naszego kraju, finansowe gwarancje ze strony pozostałych krajów wspólnoty były dla nas niewystarczające. Premier wyjaśniał, że najpierw należy ustalić, w jaki sposób naszym firmom i obywatelom zostanie zrekompensowany koszt wynikający z przestawienia się na droższe źródła energii.

Będzie kryzys w relacjach polsko-francuskich?

Na razie słów prezydenta Francji nie skomentował żaden z polskich decydentów. Ale trudno spodziewać się, by zostały one przemilczane. Czy szykuje się kolejne ochłodzenie w relacjach polsko-francuskich? Za rządów PiS mieliśmy już takie sytuacje. Choćby w 2016 roku, po zerwaniu przez rząd kontraktu na caracale. Przypomnijmy, francuskie maszyny miały trafić do polskiej armii, ale MON kierowany przez Antoniego Macierewicza postanowił, że zamiast francuskich wybrane zostaną amerykańskie Black Hawki.

Po tej decyzji strona francuska uznała, że polska delegacja biorąca udział w paryskich targach przemysłu zbrojeniowego Euronaval 2016 nie będzie miała statusu oficjalnego. Ówczesny wiceminister obrony Bartosz Kownacki, komentując sprawę, stwierdził, że "to jest raczej kompromitacja i pokaz klasy Francuzów". I dodał, że Francuzi "to są ludzie, którzy uczyli się od nas jeść widelcem parę wieków temu".

Ambasada wydała oświadczenie

Polska ambasada w Paryżu wydała komunikat, dotyczący wypowiedzi prezydenta Macrona. Ambasada Francji w Polsce: "Polska jest jednym z nielicznych krajów UE, które przy tak dynamicznym wzroście gospodarczym (średnio 5% rocznie), tak znacząco ograniczyło swoje emisje CO2 między 1988 a 2017 r. Życzymy naszym partnerom podobnych wyników" - czytamy. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (315)
Emanuel Macron ostro o Polsce: Prawda jest taka, że ws. klimatu wszystko blokuje
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 52 razy 20

  Lubią nas w tej Europie i dają odczuć. Prezes zadowolony i europosłowie? Szyszko dostał nagrodę za walkę z puszczą? Park Narodowy zarządzany przez myśliwego zachowa jakąś zwierzynę? Węgiel ma się dobrze i wiatraki zbędne?

 • wyboga

  Oceniono 36 razy 14

  Święta prawda, po dojściu do władzy dzisiejszej złodziejskiej ośmiornicy, jednym z głównych zadań było zablokowanie programu budowy elektrowni wiatrowych. Budowa wiatrowni, chociaż w części zaczęła ratować środowisko, ale dla pisowskiej mafii ważniejsze było kupienie pospólstwa za 500+

 • janviertrois

  Oceniono 47 razy 11

  Bravo, ponieważ niektórym się wciąż wydaję, że może nad Wisłą zanieczyszczać rzeki i do upadłego palić syfem w piecach. Planeta Ziemia nie należy tylko do polityków PiS-u, tak samo jak płonąca Amazonia nie jest tylko Brazylijczyków. Świat się zmienił, a jak komuś się tutaj nie podoba, a szczególnie fanatykom religijnym z PiS-u to na księżyc!

 • janviertrois

  Oceniono 24 razy 10

  Każdy kawałek ziemi w Europie, czy na świcie, ogrodzony obecnie granicą wytyczoną administracyjnie na mapie, w obliczu kryzysu klimatycznego, staje się dobrem wspólnym, a nie tylko jakiegoś państwa. Zatem możemy być pewni jednego, że za chwilę Europejczycy to zmienią, porzucą na zawsze obecny podział administracyjny Europy, a potem może i świata. Nadchodzą zupełnie nowe problemy, dotąd nieznane i niedoświadczane przez ludzkość. Zmiana klimatu, brak słodkiej wody, wszechobecny plastik i migracje, a przede wszystkim zbliżające się wielkimi krokami przeludnienie na naszej planecie, spowoduje te zmiany. Tak więc zaklinanie dzisiaj rzeczywistości, aby dalej trwała u nas XiX-wieczna rzeczywistość, już tutaj nie nie pomoże. Unia Europejska m.in. powstała po to aby sprostać nadchodzącym problemom. Teraz czas na młodych, tylko młodych, ponieważ w niektórych krajach, a szczególnie w takim, jak nasz, mamy skansen i tylko historyczne wyobrażenie o świecie. Czysta i ekologiczna Polska jest w interesie wszystkich Europejczyków, a nie tylko polityków jakiejś wydumanej partii, która zamiast zacząć dbać o nasz kraj, inwestować w ekologię, woli każdego dnia otwierać kolejne tablice i obeliski pamiątkowe. Co za skansen!

 • sarna291

  Oceniono 24 razy 6

  i Macron ma rację, zapraszamy tutaj do Polski do protestu, bo już zaczynamy się dusić.

 • bokaj

  Oceniono 38 razy 6

  Durne suwereny z Podkarpacia i Podlasia ze swoim szczerbatym guru chciałyby korzystać ze wszystkich uciech i wygód tego świata, ale pracować i racjonalnie myśleć nie potrafią.
  Będą palić w piecach byle czym, bo "im się po prostu należy", będą żądać kolejnych "plusów" - bo tak ma być i kropka.

  Że świat pracuje i myśli - o tym nie słyszeli, to ich nie obchodzi...

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 35 razy 5

  Jest mi wstyd za Polskę - kraj oszustów i bandytów w rządzie, węglowego smrodu w zimie, grillowania karkówki i kiełbasy w lecie.

 • nie_z_rzeczownikami

  Oceniono 22 razy 4

  Francja jak widać ma długą tradycję arogancji względem innych krajów, a zwłaszcza Polski. Kiedyś podobno nie wykorzystaliśmy okazji, aby milczeć. Teraz Macron w Polsce widzi problem globalnego klimatu, może ktoś mu łaskawie podsunie mapę i pokaże takie kraje, jak Chiny, Indie, USA, Brazylia...

 • swinton

  Oceniono 14 razy 4

  Popieram.
  Niech przyjedzie z milion czy dwa.
  Hotele, AirBnB i knajpy zarobia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX