Lodowiec na Mont Blanc może runąć. "Sytuacja jest poważna". Ewakuacja mieszkańców

Z powodu groźby zawalenia się fragmentu lodowca Planpincieux po włoskiej stronie masywu Mont Blanc lokalne władze zamknęły jedną z dróg i nakazały ewakuację kilku domów. Eksperci odnotowali przyspieszenie ruchu lodowca do 50-60 centymetrów dziennie.
Zobacz wideo

Eksperci z władz regionu Dolina Aosty i fundacji Bezpieczne Góry alarmują, że masa, która może runąć,  ma objętość 250 tys. metrów sześciennych. Ich zdaniem sytuacja jest poważna.

Władze gminy Courmayeur podjęły decyzję o zamknięciu drogi w Val Ferret, gdzie może runąć fragment lodowca. Droga ta będzie monitorowana. Ponadto ewakuowano kilka górskich chat. Jednocześnie burmistrz Stefano Miserocchi zapewnił, że nie są zagrożone domy mieszkalne ani struktury dla turystów. 

- Takie zjawiska dowodzą po raz kolejny istotnych zmian zachodzących w górach, a spowodowanych przez czynniki klimatyczne -  dodał burmistrz Courmayeur. 

W raporcie organizacji WWF Italia zaznaczono, że w związku z ociepleniem klimatu przy średnich temperaturach, jakie utrzymują się w górach obecnie, lodowce poniżej 3500 metrów nad poziomem morza znikną w ciągu 20-30 lat.

Nadchodzi katastrofa klimatyczna. Dlatego będziemy nazywać rzeczy po imieniu. DEKLARACJA TOK FM

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

TOK FM PREMIUM