Greta Thunberg - kim jest 16-letnia aktywistka? Kim są jej rodzice? Czym zasłynęła?

Ma tylko 16 lat, a o jej działaniach mówi cały świat. Greta Thunberg podczas szczytu ONZ w Nowym Yorku wygłosiła przemowę, którą obejrzały miliony osób i która z pewnością przejdzie do historii. Greta Thunberg - kim jest 16-letnia aktywistka? Kim są jej rodzice? Czym zasłynęła?
Zobacz wideo

Greta Thunberg – kim jest 16-letnia aktywistka? Kim są jej rodzice?

Ma tylko 16 lat, a o jej działaniach mówi cały świat. Greta Thunberg podczas szczytu ONZ w Nowym Yorku wygłosiła przemowę, którą obejrzały miliony osób i która z pewnością przejdzie do historii. Jednak to nie pierwszy raz, kiedy w swojej krótkiej karierze znajduje się na samym szczycie wśród haseł wstukiwanych w internetowych wyszukiwarkach. Kim jest Greta Thunberg? Kim są jej rodzice? Urodziła się 3 stycznia 2003 roku w Sztokholmie, a jej rodzicami są śpiewaczka operowa Malena Ernman i aktor Svante Thunberg. Źródeł jej działalności na rzecz klimatu możemy doszukiwać się już w pochodzeniu, ponieważ od strony ojca jest spokrewniona z Svantem Arrheniusem, laureatem nagrody Nobla w dziedzinie chemii i autorem hipotezy globalnego ocieplenia.

U Grety Thunberg zdiagnozowano zespół Aspergera, czyli zaburzenie rozwoju mieszczące się w spektrum autyzmu, co często bywa przywoływane przez jej przeciwników. Nie przeszkadzało jej to jednak w rozpoczęciu protestu przed budynkiem Riksdagu (szwedzkiego parlamentu) w Sztokholmie, kiedy to w 2018 roku świat usłyszał o niej jako o inicjatorce szkolnego strajku dla klimatu. Do jej zdecydowanej reakcji przyczyniła się fala pożarów lasów, która wówczas nawiedziła Szwecję; a także zbliżające się wybory.

Greta Thunberg w mediach społecznościowych. Czym zasłynęła?

Czym zasłynęła Greta Thunberg? Szkolny strajk dla klimatu z 2018 roku był dopiero skromnym początkiem jej działalności. Prawdziwą sławę przyniosły jej wystąpienia w TEDxStockholm i na szczycie klimatycznym COP24 organizowanym w Katowicach. Wówczas dla wielu stała się prawdziwym głosem młodego pokolenia, które wreszcie może zmienić świat na lepsze, a dla innych zmanipulowanym dzieckiem zarażonym przez rodziców tzw. lewacką ideologią. W tym czasie Greta Thunberg była już 25. na liście najbardziej wpływowych nastolatków magazynu "Time", a niedługo później trójka norweskich parlamentarzystów nominowała ją jako kandydatkę do  Pokojowej Nagrody Nobla.

Jednak to dopiero wystąpienie na szczycie ONZ w Nowym Yorku sprawiło, że Greta Thunberg stała się tematem numer jeden nie tylko w mediach tradycyjnych, ale także społecznościowych. To właśnie po nim pojawiło się tysiące memów, przeróbek i komentarzy – nie tylko tych miłych czy motywujących, ale również pełnych nienawiści i jadu. Nie da się ukryć, że jej słowa poruszyły miliony osób. Wśród materiałów o Grecie Thunberg można też natrafić na liczne „fejki”, czyli spreparowane zdjęcia lub komentarze, które mają pokazać młodą aktywistkę w złym świetle lub wyśmiać jej działania. Póki co na polskim Twitterze największym zainteresowaniem cieszyło się zdjęcie Grety i George’a Sorosa (amerykańskiego miliardera i filantropa węgiersko-żydowskiego pochodzenia), które szybko okazało się niezbyt starannym fotomontażem.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Greta Thunberg - kim jest 16-letnia aktywistka? Kim są jej rodzice? Czym zasłynęła?
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  Zaslynela - niczym.

 • joteszone

  0

  Wyszkolona papuga zasłynęła z tego, że przeczytała podstawiony tekst udając, że go rozumie. Niczym się nie różni od dziennikarzy i większości polityków. Niby sama tam weszła bez ustawki?

 • rastablaster

  Oceniono 2 razy 0

  Objawiła się kapłanka nowej świeckiej religii. Jest dziewica, były zły - więc będzie krew. Korpopedofilia presstytutkom nie przeszkadza.

 • rastablaster

  Oceniono 1 raz -1

  “What’s infuriating about manipulations by the Non Profit Industrial Complex is that they harvest the goodwill of the people, especially young people. They target those who were not given the skills and knowledge to truly think for themselves by institutions which are designed to serve the ruling class. Capitalism operates systematically and structurally like a cage to raise domesticated animals. Those organizations and their projects which operate under false slogans of humanity in order to prop up the hierarchy of money and violence are fast becoming some of the most crucial elements of the invisible cage of corporatism, colonialism and militarism.”

 • tomaselli

  Oceniono 1 raz -1

  Czym moze zaslynac 16 to latka ? Chyba przeplynieciem jachtem Atlantyku "zalatwiajac" sie do niebieskiego wiaderka ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX