Greta Thunberg - kim jest 16-letnia aktywistka? Kim są jej rodzice? Czym zasłynęła?

Ma tylko 16 lat, a o jej działaniach mówi cały świat. Greta Thunberg podczas szczytu ONZ w Nowym Yorku wygłosiła przemowę, którą obejrzały miliony osób i która z pewnością przejdzie do historii. Greta Thunberg - kim jest 16-letnia aktywistka? Kim są jej rodzice? Czym zasłynęła?
Zobacz wideo

Greta Thunberg – kim jest 16-letnia aktywistka? Kim są jej rodzice?

Ma tylko 16 lat, a o jej działaniach mówi cały świat. Greta Thunberg podczas szczytu ONZ w Nowym Yorku wygłosiła przemowę, którą obejrzały miliony osób i która z pewnością przejdzie do historii. Jednak to nie pierwszy raz, kiedy w swojej krótkiej karierze znajduje się na samym szczycie wśród haseł wstukiwanych w internetowych wyszukiwarkach. Kim jest Greta Thunberg? Kim są jej rodzice? Urodziła się 3 stycznia 2003 roku w Sztokholmie, a jej rodzicami są śpiewaczka operowa Malena Ernman i aktor Svante Thunberg. Źródeł jej działalności na rzecz klimatu możemy doszukiwać się już w pochodzeniu, ponieważ od strony ojca jest spokrewniona z Svantem Arrheniusem, laureatem nagrody Nobla w dziedzinie chemii i autorem hipotezy globalnego ocieplenia.

U Grety Thunberg zdiagnozowano zespół Aspergera, czyli zaburzenie rozwoju mieszczące się w spektrum autyzmu, co często bywa przywoływane przez jej przeciwników. Nie przeszkadzało jej to jednak w rozpoczęciu protestu przed budynkiem Riksdagu (szwedzkiego parlamentu) w Sztokholmie, kiedy to w 2018 roku świat usłyszał o niej jako o inicjatorce szkolnego strajku dla klimatu. Do jej zdecydowanej reakcji przyczyniła się fala pożarów lasów, która wówczas nawiedziła Szwecję; a także zbliżające się wybory.

Greta Thunberg w mediach społecznościowych. Czym zasłynęła?

Czym zasłynęła Greta Thunberg? Szkolny strajk dla klimatu z 2018 roku był dopiero skromnym początkiem jej działalności. Prawdziwą sławę przyniosły jej wystąpienia w TEDxStockholm i na szczycie klimatycznym COP24 organizowanym w Katowicach. Wówczas dla wielu stała się prawdziwym głosem młodego pokolenia, które wreszcie może zmienić świat na lepsze, a dla innych zmanipulowanym dzieckiem zarażonym przez rodziców tzw. lewacką ideologią. W tym czasie Greta Thunberg była już 25. na liście najbardziej wpływowych nastolatków magazynu "Time", a niedługo później trójka norweskich parlamentarzystów nominowała ją jako kandydatkę do  Pokojowej Nagrody Nobla.

Jednak to dopiero wystąpienie na szczycie ONZ w Nowym Yorku sprawiło, że Greta Thunberg stała się tematem numer jeden nie tylko w mediach tradycyjnych, ale także społecznościowych. To właśnie po nim pojawiło się tysiące memów, przeróbek i komentarzy – nie tylko tych miłych czy motywujących, ale również pełnych nienawiści i jadu. Nie da się ukryć, że jej słowa poruszyły miliony osób. Wśród materiałów o Grecie Thunberg można też natrafić na liczne „fejki”, czyli spreparowane zdjęcia lub komentarze, które mają pokazać młodą aktywistkę w złym świetle lub wyśmiać jej działania. Póki co na polskim Twitterze największym zainteresowaniem cieszyło się zdjęcie Grety i George’a Sorosa (amerykańskiego miliardera i filantropa węgiersko-żydowskiego pochodzenia), które szybko okazało się niezbyt starannym fotomontażem.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM