Putin o Grecie Thunberg. "Każdy kto wykorzystuje dzieci do swoich celów, zasługuje na potępienie"

Władimir Putin skrytykował szwedzką aktywistkę ekologiczną Gretę Thunberg. Prezydentowi Rosji nie spodobało się jej ostatnie wystąpienie na forum ONZ.
Zobacz wideo

W Nowym Jorku nastolatka po raz kolejny zaapelowała do światowych przywódców, by podjęli bardziej zdecydowane działania na rzecz walki z kryzysem klimatycznym. - To wszystko jest złe. Nie powinno mnie tu być. Powinnam być w szkole po drugiej stronie oceanu. A jednak przychodzicie do nas, młodych ludzi po nadzieję. Jak śmiecie? Ukradliście moje marzenia, moje dzieciństwo swoimi pustymi słowami, a jednak jestem jedną z tych, która miała szczęście - mówiła Greta Thunberg podczas wystąpienia w Nowym Jorku. 

Władimir Putin zaatakował Gretę Thunberg w czasie konferencji energetycznej w Moskwie. Według rosyjskiego przywódcy aktywistka jest słabo poinformowaną, zmanipulowaną nastolatką. - Kiedy ktoś wykorzystuje dzieci i młodzież do własnych celów, to zasługuje na potępienie - powiedział Władimir Putin.

Putin dodał: Jestem pewien, że Greta jest miłą i bardzo szczerą dziewczyną. Ale dorośli muszą zrobić wszystko, żeby nastolatkowie i dzieci nie brały udziały w takich ekstremalnych sytuacjach.

Jako że rosyjska gospodarka jest uzależniona od eksportu gazu i ropy, to atak Putina na Thunberg nie dziwi: jej działalność jest wbrew interesom Kremla. Jednak nie tylko on krytykuje szwedzką aktywistkę. W TOK FM w podobnym tonie do Władimira Putina wypowiadał się kandydat PiS-u na senatora, Lech Jaworski. - Panna Greta niewątpliwie bardzo mocno angażuje się w sprawę klimatu. Nie kwestionuję jej oddania, tylko żal mi tego dziecka, ponieważ mam wrażenie, że jest wykorzystywana i nadużywana w politycznej grze ogólnoświatowej - mówił Jaworski. 

Greta Thunberg zainspirowała miliony młodych ludzi na całym świecie do brania udziału w tzw. młodzieżowych strajkach klimatycznych.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

TOK FM PREMIUM