Donald Trump tłumaczy decyzję ws. Kurdów. "Nie pomogli nam w Normandii"

Donald Trump podczas konferencji prasowej w Białym Domu wyjaśniał powody decyzji o wycofaniu wojsk USA z pogranicza turecko-syryjskiego. To właśnie ona umożliwiła Turcji ofesywę przeciwko kurdyjskim bojownikom. Kiedy jeden z dziennikarzy zwrócił uwagę, że Kurdowie pomagali Stanom w walce z ISIS, a teraz zostali porzuceni, Donald Trump przywołał czasy II wojny światowej.
Zobacz wideo

Jeden z dziennikarzy podczas konferencji prasowej zapytał Donalda Trumpa, czy skoro Kurdowie pomogli Stanom Zjednoczonym pokonać ISIS, to umożliwienie Turcji przeprowadzenia teraz ofensywy przeciwko nim, nie wpłynie w przyszłości na ograniczenie zaufania do USA, jako potencjalnego sojusznika przez inne kraje. 

Trump stwierdził, że nie wpłynie to na zdolność Stanów do zawierania sojuszy, po czym zaczął tłumaczyć jak duży jest wkład USA w NATO, a jak niewielki innych parterów. 

"Kurdowie walczą o swoje ziemie. Nie pomogli nam w II wojnie światowej. Nie pomogli nam w Normandii na przykład. Nie było ich tam. Ale są tutaj, aby nam pomóc z ich ziemią" - powiedział Donald Trump, zaznaczając, że jest to przykład z "bardzo mocnego" artykułu, który przeczytał. Dodał, że na pomoc Kurdom USA wydały ogromne pieniądze. 

"Donald Trump jest nieobliczalny"

Na temat sytuacji Kurdów w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski rozmawiał z dr Krzysztofem Liedelem, ekspertem ds. bezpieczeństwa, który pracował w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego w czasach prezydentury Bronisława Komorowskiego. Dziennikarz pytał jakie skutki może mieć turecka ofensywa dla Polski. 

- Jeżeli spojrzeć na filozofię polityki tzw. dobrej zmiany, to opieranie się tylko na sojuszu z USA, bez akcentowania tego, co dla nas jest fundamentem, członkostwa w NATO i UE, powoduje, że możemy znaleźć się w sytuacji Kurdów - ocenił ekspert, podkreślając, że oczywiście "trzeba zachować proporcję".

- Donald Trump jest nieobliczalny, dlatego nie ufałbym aż tak mocno w ten sojusz (z USA - red.). Trzeba być czujnym. Nie należy budować bezpieczeństwa w oparciu o jeden wyjątkowy - w naszym mniemaniu - sojusz - stwierdził Krzysztof Liedel, choć dodał, że mimo jego wątpliwości "nie do przecenienia" jest m.in. obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce. 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Donald Trump tłumaczy decyzję ws. Kurdów. "Nie pomogli nam w Normandii"
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy 5

  No nie pomogli im rowniez w czasie wojny secesyjnej, cynizm polityki w calej swojej istocie. W polityce szczegolnie tej miedzynarodowej liczy sie jedynie czysty interes, Turcja wie ze USA nie zrezygnuje z formalnego czlonkostwa Turcji w NATO., Turcja ma konkretne asy w rekawie w postaci milionow nielegalnych emigrantow czekajacych u wrot Europy, Turcja urosla posiada druga arnie NATO i Turcja zglasza pretensje do przywrocenia jej przywodctwa swiata islamu.
  USA jest w stanie konfliktu z Chinami na morzu poludniowochinskim i nie otworzy kolejnego pola konfliktu.

 • getz54

  Oceniono 2 razy 2

  Trump jest takim samym wstydem dla Amerykanów jak jego kolega Dudek dla Polaków. Jeden lubi klepac stewardesy po tyłku, drugi na czacie o 3.00 w nocy chwali się nieletnim dziewczynkom .... cześc, jestem Endrju, mam 9 lat. Ziobro chwali się, ze odebrał mafiom vatowskim 500+ ???? !!!! ( prościej się pochwalic, ze mu rozum odebrało) Trump ze Kurdowie nie brali udziału w Normandii ! Bo butów nie mieli panie Trump, a lato we Francji było wtedy upalne i piasek niemiłosiernie parzył stopy. Powodzenie całego dosyc duzego kraju unijnego wisi na jednym człowieku, w dodatku na człowieku który moze nie dokończyc swojej prezydenckiej kadencji. Świetlana przyszłośc Polski moze się zakończyc wraz z impeachmentem Trumpa, i co dalej ? GROM pomoze Erdoganowi w Syrii ? Nasze F16 i F35 będą strzegły granicy rosyjsko chińskiej ? czy Jedwabnego Szlaku ? Co wymyśli nasz Fidel Castro ?
  Nowe trójmorze Morze Bartentsa, Ocean Lodowaty, Morze Białe ? Przy dwubiegunowej chorobie kolana wszystko jest mozliwe.

 • andrzej1.61

  Oceniono 2 razy 2

  Jak jego oficer prowadzący Putin każze porzucic Polskę to porzuci nas wymówka może byc równie apsurdarna.

 • stork40

  Oceniono 6 razy 2

  czy może jakiś lekarz wystawić skierowanie do psychiatry dla tego osobnika i zagwarantować transport do zakładu zamkniętego? Niestety chyba nie .....

 • villk

  0

  łgarz i zdrajca

 • dzielanski

  0

  Nie pomogli im też wylądować na księżycu. Czy w USA jest choć jeden człowiek, któremu nie jest wstyd za tego zyeba?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX