Wszystko, co musisz wiedzieć o tureckiej ofensywie przeciwko Kurdom. 5 podcastów TOK FM

Turcja prowadzi ofensywę wojskową przeciwko kurdyjskim bojownikom. W TOK FM wyjaśniamy, jaki wpływ może mieć ona na sytuację Polski, dlaczego Donald Trump postanowił pomóc Recepowi Erdoganowi oraz czym może zakończyć się bliskowschodni konflikt.
Zobacz wideo

Według niektórych badań Kurdowie to najliczniejszy naród niemający własnego państwa. Zamieszkują tereny Turcji, Syrii, Iraku i Iranu. W Syrii razem z Zachodem walczyli przeciwko ISIS, a w okolicach miasta Rożawa stworzyli własne quasi państwo. Kiedy Donald Trump wycofał amerykańskie wojska z pogranicza syryjsko-tureckiego, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozpoczął turecką ofensywę wojskową przeciwko kurdyjskim bojownikom. 

"Ciemne chmury nad Rożawą zbierały się już od jakiegoś czasu"

O niepokojach Turcji związanych z powstaniem quasi państwa kurdyjskiego w okolicach Rożawy przypominał w TOK FM Jarosław Kociszewski, ekspert fundacji Stratpoints. - Kurdowie wiedzieli, o co walczą. Walczyli ramię w ramię z Zachodem, z Amerykanami o to, żeby nie tylko pokonać ISIS, ale także, żeby zyskać sojuszników i utworzyć własne tereny - podkreślił. 

Czym może zakończyć się turecka operacja wojskowa? Czy ofensywa może przerodzić się w konflikt obejmujący większą część Bliskiego Wschodu?

"Możemy znaleźć się w stytuacji Kurdów"

Czy turecka ofensywa przeciwko Kurdom może mieć implikacje dla Polski?  Zdaniem Krzysztofa Liedela, eksperta ds. bezpieczeństwa i byłego pracownika Biura Bezpieczeństwa Narodowego, pokazuje ona także Polsce, że w przypadku sojuszy ze Stanami Zjednoczonymi trzeba zachować czujność. 

Donald Trump zaskoczył amerykańskie wojsko?

W rozmowie z Jakubem Janiszewskim Mateusz Chudziak z Ośrodka Studiów Wschodnich podkreślił, że decyzja prezydenta USA co do wycofania amerykańskich żołnierzy z pogranicza syryjsko-tureckiego zaskoczyła nie tylko Kurdów, ale także cały establishment USA. Jego zdaniem, choć sytuacja jest dynamiczna i niesie za sobą wiele znaków zapytania, nie jest ona jednak zaskakująca. 

Z kolei dr Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych uważa, że w "szaleństwie Donalda Trumpa jest jednak metoda". - On traktuje politykę w kategoriach biznesowych. W dużej mierze bazuje na niepewności wśród swoich sojuszników czy partnerów, którą sam w nich zasiewa - wskazywał.

Co przywódca USA chce ugrać na decyzji w sprawie Syrii?

"Do dzisiaj w irackim Kurdystanie wszyscy swobodnie praktykują swoje wyznania"

Ziyada Raoof jest nieformalnym ambasadorem Kurdystanu w Polsce od ponad 10 lat. Czym zajmuje się osoba na jego stanowisku? W TOK FM Ziyada Raoof opowiada o tym, jak wyglądało jego życie w irackim Kurdystanie, w jaki sposób trafił do Polski i  czy chciałby zmienić podjętą wiele lat temu decyzję. 

"Sher znaczy po kurdyjsku lew"

Dr Nebi Sherkawey to Kurd od ponad 20 lat mieszkający i pracujący w Polsce. W rozmowie z Pawłem Sulikiem wspominał, jak wyglądało jego życie w Kurdystanie. Mówił o bombardowaniu swojej wioski, które przeżył jako dziecko oraz o swoich późniejszych losach, kiedy by uciec przed wojną przeniósł się wraz z rodziną do Iranu. Dowiadujemy się także, w jakich okolicznościach przeprowadził się do Polski i jaki miało to związek z jego działalnością partyzancką. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (25)
Turecka ofensywa przeciwko Kurdom. Dowiedz się więcej z podcastów TOK FM
Zaloguj się
 • say69mat

  Oceniono 4 razy 2

  Dlaczego Kurdowie są solą w oku Erdogana??? Może niewłaściwie interpretujemy obecne zaangażowanie Erdogana w Syrii. Tym bardziej, że w przeszłości pojawiały się doniesienia medialne sugerujące, że służby Tureckiego Prezydenta. Delikatnie mówiąc, przymykały oko na budowę potencjału militarnego państwa ISIL na terytorium Syrii i Iraku. Stąd, być może obecna operacja przeciwko Kurdom, jest zemstą Erdogana za zdecydowaną walkę Kurdów z nieformalnym dzieckiem Erdogana czyli, z ... ISIL??? Tym bardziej, że Erdogan odwołuje się do oczywistego szantażu, w przypadku próby kwestionowania prawa Turcji do pacyfikacji Kurdów. A Trump ... Trump, podobnie jak w przypadku Korei Północnej, jest ... robiony w Halloween cake. Tak na marginesie, operację sił tureckich w północnej Syrii zdecydowanie potępił Izrael.

 • say69mat

  Oceniono 2 razy 2

  Dlaczego Kurdowie są solą w oku Erdogana??? Może niewłaściwie interpretujemy obecne zaangażowanie Erdogana w Syrii. Tym bardziej, że w przeszłości pojawiały się doniesienia medialne sugerujące, że to służby Tureckiego Prezydenta. Delikatnie mówiąc, przymykały oko na budowę potencjału militarnego państwa ISIL na terytorium Syrii i Iraku. Stąd, być może obecna operacja przeciwko Kurdom, jest zemstą Erdogana za zdecydowaną walkę Kurdów z nieformalnym dzieckiem Erdogana, czyli z ... ISIL??? Tym bardziej, że Erdogan odwołuje się do oczywistego szantażu, w przypadku próby kwestionowania prawa Turcji do pacyfikacji Kurdów. A Trump ... Trump, podobnie jak w przypadku Korei Północnej, jest ... robiony w Halloween cake. Tak na marginesie, operację sił tureckich w północnej Syrii zdecydowanie potępił Izrael.

 • niepisaty_wyksztalciuch

  Oceniono 4 razy 2

  Turcja zamierza trwale okupować północno-wschodnią Syrię, ale będzie ją to kosztować. Poleje się krew w tureckich miastach. A co do wycofania się Trumpa: myślę, że zawarł jakiś deal z Putinem bo szuka jego poparcia przeciwko Chinom. Jeśli tak jest, to nasi pisowscy chwalcy Stanów Zyebnoczonych z trocinami zamiast mózgu są w czarnej d*pie

 • szpung

  Oceniono 3 razy 1

  W kazdym Polaku wychowanym na polskim romantyzmie scierac sie musi rozum i serce. Widzimy w Kurdach los naszego narodu i zapewne wieksoc zyczy im aby w koncu doczekali swojego panstwa, choc pwnie mieli szanse na wlasne panstwwo, gdyby zwiazali sie ze swiatem zachodu w czasach Saladyna skadinad Kurda.Czasy tamte nie wroca gdy forpoczta starego Rzymu podjela pierwsza probe zaczepnego powrotu w swoje stare porowincje. Sa czescia swiata islamskiego ale jakby bardziej cywilizaowanego, w kontakcie zewnetrznym ci posepni ludzie zdaja sie ludzmi myslacymi, a i islam ktory wyznaja nie jest tak toksyczna wersja ze swiata arabskiego.
  Real politik nie daja na ten moment zadnych nadziei, maja to nieszczescie pomeszkiwac na terytorium czterech panstw, w takim polozeniu ich jedyna nadzieja jest rozpad panstw w regionie wielka wyniszczajaca wojna i silne zwycieskie mocarstwo zewentrzne w rozkwicie, zainteresowane w nowym ladzie na tym obszarze. Trzecia opcja to zwycieskie powstanie, jednak jest to na ten moment nierealne
  Bedziemy pamietac wam Kurdowie obrone Kobani to jak daliscie azyl tysiacom Jazydow i represjonowanym przez islam, byliscie niewielkim skrawkiem brobiacym cywilizacji, a teraz caly swiat sie od was odwrocil, takie to podle zycie na tym lez padole i nic nowego pod sloncem ani dzis ani jutro praw tego swiata nie zmieni czlowiek.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 9 razy 1

  Dlaczego nie popieramy ludowych republik na Zadnieprzu w takim razie?
  Dlaczego stoimy po stronie czerwono-czarnych?

 • felicjan.dulski

  Oceniono 9 razy 1

  "Wyjaśniacie" - Nic nie wyjaśniacie!
  Próbujecie robić propagandę, a znacie się na tej polityce tyle, c koza na organach!

 • mr.knox

  Oceniono 6 razy 0

  Wiekszego belkotu juz chyba nie da rady splodzic :)))

 • realistas

  Oceniono 5 razy -1

  Jesteśmy w sytuacji Kurdów. Skłóceni ze wszystkimi sąsiadami i opierający swoją "siłę" wyłącznie na USA, które zainteresowane są wyłącznie sprzedawaniem broni i wysługiwaniem się Polską do rozbijania UE.

 • zz1026

  Oceniono 7 razy -1

  przyznam ze jestem juz nic nie rozumiem

  kurdowie zrobili wlasne quasi-panstwo jednostronnie!!!!

  i mamy ich wspierac bo?

  jesli mamy uznac ich prawa do wlasnego panstwa to czy powinnismy rowniez uznac niepodleglosckraju baskow albo uznac aneksje wzgorz golan?

  na temat tureckiej interwencji wypowiadac moze sie syria bo to ich terytorium

  co asad mowi na temat tej interwnecji? ma to gdzies? wysyla wojska aby bronic swojej granicy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX