Wszystko, co musisz wiedzieć o tureckiej ofensywie przeciwko Kurdom. 5 podcastów TOK FM

Turcja prowadzi ofensywę wojskową przeciwko kurdyjskim bojownikom. W TOK FM wyjaśniamy, jaki wpływ może mieć ona na sytuację Polski, dlaczego Donald Trump postanowił pomóc Recepowi Erdoganowi oraz czym może zakończyć się bliskowschodni konflikt.
Zobacz wideo

Według niektórych badań Kurdowie to najliczniejszy naród niemający własnego państwa. Zamieszkują tereny Turcji, Syrii, Iraku i Iranu. W Syrii razem z Zachodem walczyli przeciwko ISIS, a w okolicach miasta Rożawa stworzyli własne quasi państwo. Kiedy Donald Trump wycofał amerykańskie wojska z pogranicza syryjsko-tureckiego, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozpoczął turecką ofensywę wojskową przeciwko kurdyjskim bojownikom. 

"Ciemne chmury nad Rożawą zbierały się już od jakiegoś czasu"

O niepokojach Turcji związanych z powstaniem quasi państwa kurdyjskiego w okolicach Rożawy przypominał w TOK FM Jarosław Kociszewski, ekspert fundacji Stratpoints. - Kurdowie wiedzieli, o co walczą. Walczyli ramię w ramię z Zachodem, z Amerykanami o to, żeby nie tylko pokonać ISIS, ale także, żeby zyskać sojuszników i utworzyć własne tereny - podkreślił. 

Czym może zakończyć się turecka operacja wojskowa? Czy ofensywa może przerodzić się w konflikt obejmujący większą część Bliskiego Wschodu?

"Możemy znaleźć się w stytuacji Kurdów"

Czy turecka ofensywa przeciwko Kurdom może mieć implikacje dla Polski?  Zdaniem Krzysztofa Liedela, eksperta ds. bezpieczeństwa i byłego pracownika Biura Bezpieczeństwa Narodowego, pokazuje ona także Polsce, że w przypadku sojuszy ze Stanami Zjednoczonymi trzeba zachować czujność. 

Donald Trump zaskoczył amerykańskie wojsko?

W rozmowie z Jakubem Janiszewskim Mateusz Chudziak z Ośrodka Studiów Wschodnich podkreślił, że decyzja prezydenta USA co do wycofania amerykańskich żołnierzy z pogranicza syryjsko-tureckiego zaskoczyła nie tylko Kurdów, ale także cały establishment USA. Jego zdaniem, choć sytuacja jest dynamiczna i niesie za sobą wiele znaków zapytania, nie jest ona jednak zaskakująca. 

Z kolei dr Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych uważa, że w "szaleństwie Donalda Trumpa jest jednak metoda". - On traktuje politykę w kategoriach biznesowych. W dużej mierze bazuje na niepewności wśród swoich sojuszników czy partnerów, którą sam w nich zasiewa - wskazywał.

Co przywódca USA chce ugrać na decyzji w sprawie Syrii?

"Do dzisiaj w irackim Kurdystanie wszyscy swobodnie praktykują swoje wyznania"

Ziyada Raoof jest nieformalnym ambasadorem Kurdystanu w Polsce od ponad 10 lat. Czym zajmuje się osoba na jego stanowisku? W TOK FM Ziyada Raoof opowiada o tym, jak wyglądało jego życie w irackim Kurdystanie, w jaki sposób trafił do Polski i  czy chciałby zmienić podjętą wiele lat temu decyzję. 

"Sher znaczy po kurdyjsku lew"

Dr Nebi Sherkawey to Kurd od ponad 20 lat mieszkający i pracujący w Polsce. W rozmowie z Pawłem Sulikiem wspominał, jak wyglądało jego życie w Kurdystanie. Mówił o bombardowaniu swojej wioski, które przeżył jako dziecko oraz o swoich późniejszych losach, kiedy by uciec przed wojną przeniósł się wraz z rodziną do Iranu. Dowiadujemy się także, w jakich okolicznościach przeprowadził się do Polski i jaki miało to związek z jego działalnością partyzancką. 

TOK FM PREMIUM