Supertajfun Hagibis zbliża się do Japonii. Eksperci ostrzegają: może być najgroźniejszy od 60 lat

Supertajfun Hagibis z ogromną siłą zbliża się do Japonii. Porywy wiatru obecnie przekraczają 300 km/godz., a meteorolodzy przewidują, że może to być najsilniejszy od 1958 roku tajfun nad japońskimi wyspami.
Zobacz wideo

W piątek rano w obszarze metropolitalnym Tokio zawieszone zostało funkcjonowanie części linii kolejowych. Japońskie linie lotnicze Nippon Airways zapowiedziały, że w sobotę odwołana zostanie większość lotów z międzynarodowych lotnisk Haneda i Narita w Tokio, a do wstrzymania rejsów przygotowują się także Japan Airlines.

Według Japońskiej Agencji Meteorologicznej pierwsze uderzenie żywiołu będzie miało miejsce w piątek na wschodnich wybrzeżach wysp Shikoku i Honsiu. Potem tajfun ma się skierować na północ i w sobotę prawdopodobnie uderzy w Tokio. Meteorologowie ostrzegają, że silny wiatr może zagrażać budynkom.

Ostrzeżenia przed opadami deszczu, silnym wiatrem i wysokimi falami wydał już rząd Shinzo Abe. Premier zaapelował do mieszkańców zagrożonych terenów o ewakuowanie się w bardziej bezpieczne rejony oraz o gromadzenie żywności i wody.

Metereolodzy obawiają się, że Tajfun Hagibis może dorównać temu z 1958 r., w wyniku którego zginęło 1200 osób.

Ok. godz. 9 rano czasu miejscowego tajfun zbliżał się do wysp Chichijima z prędkością 25 km/godz. Wiatr osiągał średnią prędkość 250 km na godz.

Hagibis cztery dni temu zmienił się z burzy tropikalnej w supertajfun, czyli odpowiednik huraganu piątej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Wiatr zaczął wiać z prędkością 260 km/godz., a obecnie najsilniejsze porywy przekraczają 300 km/godz.

Odwołane sportowe imprezy: mecze PŚ w rugby i kwalifikacje Formuły 1

Z powodu zbliżającego się tajfunu Hagibis odwołane zostały sobotnie mecze Anglia - Francja i Nowa Zelandia - Włochy w Pucharze Świata w Japonii - poinformowali organizatorzy turnieju. Spotkania zaplanowane zostały, odpowiednio, w Jokohamie i Toyocie.

Nie ma jeszcze decyzji w sprawie niedzielnej rywalizacji Japonii ze Szkocją w Jokohamie. Być może też zostanie odwołana. Pozostałe weekendowe spotkania są zaplanowane w południowej Japonii i na wyspie Kiusiu.

Z powodu bardzo niekorzystnych warunków pogodowych zagrożone jest również Grand Prix Formuły 1 w japońskiej Suzuce. Kwalifikacje do Grand Prix Japonii zostały przeniesione z soboty na niedzielny poranek. W piątek, tuż przed startem pierwszego treningu zdecydowano, że w sobotę tor będzie zamknięty dla publiczności i dziennikarzy.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny