Pokojowa Nagroda Nobla dla etiopskiego premiera Abiy Ahmeda Alego

Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał premier Etiopii Abiy Ahmed Ali. Doceniono jego zasługi na rzecz procesu pokojowego między jego krajem i sąsiednią Erytreą.
Zobacz wideo

Pokojowa Nagroda Nobla została w tym roku przyznana etiopskiemu premierowi Abiy Ahmedowi Alemu. Doceniono jego wkład w promowanie pojednania, solidarności i sprawiedliwości społecznej oraz wysiłki na rzecz procesu pokojowego między Etiopią a Erytreą. 

Wskazano, że na szczeblu krajowym Abiy nakazał "uwolnienie z więzień dziesiątek tysięcy więźniów politycznych, ogłosił amnestię dla mediów i partii politycznych oskarżonych na mocy ustawy antyterrorystycznej, aby mogły one powrócić z uchodźstwa i pokojowo włączyć się (w życie publiczne w kraju)", a także "poszerzył przestrzeń (działania) partii politycznych, przyczynił się do pojednania między rywalizującymi grupami, w tym między grupami wyznaniowymi, oraz utworzył komisję pokoju i pojednania".

Wśród dokonań laureata na szczeblu regionalnym kancelaria premiera wymienia przełamanie wieloletniego impasu w relacjach z sąsiednią Erytreą i "zaprzestanie aktów wrogości", które umożliwiło połączenie rodzin i bliskich rozdzielonych przez granicę między państwami.

Przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla premierowi Abiyowi to "wspólne zwycięstwo wszystkich Etiopczyków" i wezwanie do wspierania pokoju i działań na rzecz dobrobytu kraju.

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Abiy Ahmed AliLaureat Pokojowej Nagrody Nobla Abiy Ahmed Ali nobelprize.org

Etiopia i Erytrea prowadziły wojnę o granice od 1998 do 2000 roku. Po latach wrogości odbudowano ich relacje dopiero w lipcu 2018 roku. 

- Dla Etiopii to musi być ogromne wydarzenie. To pierwsza Nagroda Nobla dla tego kraju - komentowała w TOk FM dr hab. Hanna Rubinkowska-Anioł z UW. 

Nagroda wynosi 9 milionów koron szwedzkich, czyli około 900 000 dolarów amerykańskich. 

Pokojowy Nobel zawsze budzi emocje

Jako kandydatka do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla wymieniana była m.in. Greta Thunberg, nastoletnia szwedzka aktywistka, która zainicjowała akcję szkolnych strajków na rzecz ochrony klimatu.

To, kto dostanie Pokojową Nagrodę Nobla 2019, jak zwykle budziło duże emocje. W 1983 r. Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał Lech Wałęsa za walkę z komunizmem. W 2012 nagrodę przyznano Unii Europejskiej, w 2009 amerykańskiemu prezydentowi Barackowi Obamie.

301 kandydatur do Pokojowego Nobla

W marcu Norweski Komitet Noblowski poinformował, że do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla zarejestrowano 301 kandydatur - 223 osoby oraz 78 organizacji. Wśród tegorocznych nominowanych był m.in. Jerzy Owsiak, którego zgłosił poseł Ruchu Kukiz'15 Andrzej Kobylarz razem z Rafałem Collinsem z TVN Turbo.

Nobel za pokój przyznawany jest w Norwegii

Laureatami Pokojowej Nagrody Nobla są osoby bądź organizacje, które wyróżniły się działalnością na rzecz światowego pokoju, wykonali największą lub najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji bądź ograniczenia stałych armii i udziału oraz promowania kongresów pokojowych.

Pokojowa Nagroda Nobla, jako jedyna ze wszystkich nagród Nobla, przyznawana jest przez organizację norweską - Norweski Komitet Noblowski. Także jako jedyna wręczana jest w Norwegii, a dokładniej w Oslo. Nagrody z pozostałych dziedzin przyznawane są w Sztokholmie w Szwecji.

Uroczysta gala wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla 2019 odbędzie się we wtorek, 10 grudnia w Oslo.

TOK FM PREMIUM