Wybory samorządowe na Węgrzech. Opozycja wygrywa z Orbanem w Budapeszcie

Wspólny kandydat opozycji Gergely Karacsony wygrał w niedzielę wybory na burmistrza Budapesztu. Dotychczasowy burmistrz Istvan Tarlos, popierany przez rządzącą koalicję, już pogratulował mu zwycięstwa.

Dotychczasowy burmistrz XIV dzielnicy Budapesztu, współprzewodniczący lewicowej partii Dialog Karacsony, zdobył 50,09 proc. głosów, a popierany przez koalicję rządzącą konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) Tarlos, który był burmistrzem od 2010 r., 44,79 proc. - takie są wyniki po przeliczeniu 74,40 proc. głosów.

Tarlos pogartulował Karacsonyowi zwycięstwa w przemówieniu transmitowanym w telewizji. - Ten wynik jest niesamowitym zaskoczeniem, bo kandydat Fidesz-KDNP, dotychczasowy burmistrz był typowany na zwycięzcę - napisał niezależny portal Index.hu.

Opozycja odbiera Budapeszt Orbanowi

Opozycja wygrywa też - według częściowych wyników - wybory na burmistrza w 14 spośród 23 dzielnic Budapesztu, a także będzie mieć większość w radzie miejskiej.

Przedstawiciele opozycji poprawili też wyniki w wyborach burmistrzów miast komitackich (wojewódzkich) - prowadzą w 13 z 23 miast komitackich.

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto zaznaczył natomiast, że Fidesz otrzymał najwięcej głosów na listy partyjne. Jak podkreślił, "to wielka rzecz, bo to już dziesiąte wybory od 2006 r., kiedy wygrywamy".

Wybory te były postrzegane jako test dla opozycyjnej strategii łączenia sił i wystawania jednego kandydata przeciwko kandydatowi koalicji rządzącej, która od 2010 r. wygrywa wszystkie wybory: parlamentarne, samorządowe i do Parlamentu Europejskiego. Wspólny opozycyjny kandydat został wystawiony nie tylko w Budapeszcie, ale także w niektórych innych dużych miastach.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM