Nobel z ekonomii przyznany. Za badania nad praktycznymi sposobami łagodzenia skutków ubóstwa

Szwedzka Akademia uhonorowała troje naukowców za badania, które "znacząco zwiększyły nasze zdolności zwalczania biedy na świecie".
Zobacz wideo

Nobla z dziedziny ekonomii otrzymało troje naukowców : Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kremer. Komitet Szwedzkiej Akademii Nauk docenił ich badania nad praktycznymi sposobami łagodzenia skutków ubóstwa. 

W werdykcie napisano m.in, że badania, prowadzone przez trójkę laureatów "znacząco zwiększyły nasze zdolności zwalczania biedy na świecie". Zaledwie w ciągu dwóch dekad ich bazujące na doświadczeniach podejście zmieniło ekonomię rozwoju, który to dział jest dziś polem intensywnej działalności badawczej - zaznaczyła Akademia.

- Jest to jakiś element tej rewolucji w ekonomii, która przybliża ekonomię właśnie bardziej do nauk ścisłych i bardziej pozwala mieć nadzieję, że te zalecane polityki przez ekonomistów nie są oparte na niepewnych wynikach, ale na wynikach bardzo rygorystycznych - komentował dr Michał Brzeziński z Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Tomasz Żylicz z UW również uważa, że tegoroczna nagroda pokazuje nowy trend w przyznawaniu ekonomicznego Nobla.

- Wiele osób spodziewało się nagrodzenia tych, którzy są bardzo intensywnie obecni w dyskursie naukowym, tym co mają swoje lata, opublikowali już sporo. Tutaj pora pierwszy chyba w dziedzinie ekonomii komitet Szwedziej Akademii Nauk postanowił zwrócić uwagę na badaczy stosunkowo młodych - stwierdził naukowiec. 

Żaden z laureatów nie ma więcej niż 58 lat. Nagroda to 9 mln koron szwedzkich do podziału. Dzisiejsze wyróżnienie z ekonomii było ostatnim przyznawanym przez Szwedzką Akademię. 

DOSTĘP PREMIUM