Hiszpania. 5 podcastów, z których dowiesz się, dlaczego w Katalonii doszło do zamieszek

Wstrzymane loty do Barcelony, ranni, płonące samochody i barykady na ulicach. W Katalonii od poniedziałku trwają zamieszki, tysiące ludzi codziennie wychodzi na ulice. Dowiedz się dlaczego.
Zobacz wideo

Protesty i zamieszki trwają w Katalonii od poniedziałku (14 października), kiedy hiszpański Sąd Najwyższy wydał wyrok w sprawie dziewięciu katalońskich separatystów. Zostali skazani na kary od 9 do 13 lat więzienia za podburzanie w związku z nielegalnym referendum niepodległościowym w tym regionie Hiszpanii z 1 października 2017 r.

"Duża część społeczeństwa domagała się bardzo surowego wyroku"

O skazaniu przywódców ruchu separatystycznego odpowiedzialnych za organizację referendum niepodległościowego w Katalonii w 2017 roku z perspektywy rządu autonomii opowiadała jego delegatka na Polskę i kraje bałtyckie, Ewa Cylwik.

"Problem długo nie będzie rozwiązany"

Odwołane 100 lotów, zamieszki z policją, wielu rannych. Jak może rozwijać się sytuacja w Hiszpanii? Na piątek (18 października) w Katalonii zaplanowano strajk generalny. 

"Separatyści katalońscy byli przyczyną wyborów"

Hiszpanię w listopadzie czekają nowe wybory parlamentarne - już czwarte w ciągu czterech lat. Będą konieczne, bo zwycięzcy ostatnich, kwietniowych, czyli socjaliści, nie znaleźli większości, potrzebnej do rządzenia krajem. Wszelkie próby rozmów kończyły się fiaskiem. Nie można zapominać, że Hiszpanie głosowali w kwietniu... z powodu separatystów katalońskich. 

"Tylko co dziesiąty Hiszpan uważa, że separatyzm Katalonii jest jednym z głównych problemów kraju”

W programie Światopodgląd Maciej Okraszewski, autor bloga Dział Zagraniczny, wyjaśniał, jak wygląda sytuacja Hiszpanii wyborach do parlamentu, które odbyły się w kwietniu.  - Partia Vox "urosła" właśnie na atakowaniu Katalonii - podkreślał ekspert. I dodał, że temat Katalonii nie jest aż tak ważny dla wyborców innych hiszpańskich ugrupowań. Dla Vox - obok straszenia imigrantami - Katalonia/integralność Hiszpanii jest tematem najważniejszym. 

Kim jest premier Katalonii Quim Torra?

Quim Torra, wybrany na szefa katalońskiego rządu, robił wcześniej karierę w branży wydawniczej i w sektorze ubezpieczeń. Jest działaczem niepodległościowym. Nie jest politykiem. W jaki sposób znalazł się w parlamencie? O tym Maciej Okraszewski w programie Połączenie. 

TOK FM PREMIUM