Zawieszenie broni w Syrii. Potrwa pięć dni

Wiceprezydent USA Mike Pence powiedział po negocjacjach z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, że Ankara zgodziła się na zawieszenie broni w Syrii; na 120 godzin wszystkie operacje militarne zostaną wstrzymane.
Zobacz wideo

Pence dodał, że Turcja zawiesi ofensywę, gdy wycofają się z północno-wschodniej Syrii siły kurdyjskiej.

Wiceprezydent USA Mike Pence powiedział w czwartek po rozmowie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, że prezydent Donald Trump zniesie nałożone na Ankarę sankcje, gdy wejdzie w życie rozejm w północno-wschodniej Syrii.

Pence oznajmił, że USA nie zaoferowały Turcji nic poza zniesieniem sankcji. Dodał, że wierzy, iż silne relacje Ameryki z Kurdami w Syrii przetrwają.

Prezydent USA Donald Trump napisał na Twitterze, że otrzymał "wspaniałe wiadomości z Turcji" po rozmowach wiceprezydenta Mike'a Pence'a z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. "Dzięki dla @RTErdogan. Miliony istnień ludzkich będą uratowane!" - dodał.

"Ten deal NIGDY nie mógłby zostać zawarty 3 dni temu. Musi być trochę 'szorstkiej' miłości, aby to załatwić. Wspaniale dla wszystkich. Dumny ze wszystkich!" - napisał Trump.

Przedstawiciel strony tureckiej po negocjacjach powiedział agencji Reutera, że Turcja "dostała dokładnie to, czego chciała".

Inwazja Turcji w Syrii

We wtorek prezydent USA Donald Trump - podczas rozmowy telefonicznej - wezwał tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana do "zakończenia inwazji" w Syrii i do ogłoszenia "natychmiastowego zawieszenia broni" - relacjonował Mike Pence.

Dzień wcześniej Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze o nałożeniu sankcji na trzech tureckich ministrów. Sankcjami objęci zostali ministrowie energii Fatih Donmez, obrony Hulusi Akar i spraw wewnętrznych Suleyman Soylu.

Turcja od ponad tygodnia prowadziła inwazję wojskową w północno-wschodniej Syrii. Atak był wymierzony w siły kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG), które Ankara uważa za terrorystów. Są one jednak wspierane przez Zachód i stanowią trzon Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), które odegrały decydującą rolę w pokonaniu Państwa Islamskiego w Syrii. SDF kontrolują obecnie większość północnych terenów tego kraju.

Kurdowie informują, że w wyniku walk zginęło już kilkudziesięciu cywili, a ponad 100 tysięcy osób musiało opuścić swoje domy

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

TOK FM PREMIUM