Nagroda Sacharowa przyznana. Parlament Europejski wyróżnił ujgurskiego działacza praw człowieka

Parlament Europejski przyznał Nagrodę im. Andrieja Sacharowa ujgurskiemu działaczowi na rzecz praw człowieka Ilhamowi Tohtiemu. Ujgurzy są w ostatnich latach poddawani przez rząd Chin represjom, a sam laureat odbywa obecnie wyrok dożywocia.
Zobacz wideo

Ujgurski obrońca praw człowieka Ilham Tohti otrzymał w czwartek od Parlamentu Europejskiego Nagrodę im. Andrieja Sacharowa za wolność myśli. Tohti odbywa wyrok dożywocia w Chinach w związku z zarzutami o separatyzm.

Ujgurzy, muzułmanie będący odrębną grupą etniczną, są w ostatnich latach poddawani przez rząd Chin represjom, które mają zmusić ich do lojalności i uległości wobec władz w Pekinie.

Do nagrody w PE nominowała Tohtiego frakcja Odnowić Europę.

Oprócz ujgurskiego działacza finalistami nagrody przyznawanej przez Parlament Europejski zostali także 

Brazylijczycy walczący o środowisko naturalne, obrońca praw człowieka oraz pięć Kenijek, które opracowały aplikację pomagającą dziewczynkom narażonym na obrzezanie lub nim dotkniętym. 

W zeszłym roku laureatem nagrody został ukraiński reżyser Oleh Sencow, wówczas więziony w Rosji. 

O laureacie oraz nominowanych posłuchasz na antenie TOK FM. O 15 w audycji Światopodgląd posłuchasz o nominacji dla Marielle Franco, Raoni Metuktire i Claudelice Silva dos Santos do nagrody Sacharowa. O 15.40 Agnieszka Lichnerowicz będzie rozmawiać z Adamem Koziełem, z Helsińskiej  Fundacji Praw Człowieka o laureacie nagrody Ilhamem Tohtim. 

TOK FM PREMIUM