Szczury potrafią prowadzić elektryczne samochodziki. Odkrycie może pomóc w walce z zaburzeniami psychicznymi

Naukowcy z jednego z amerykańskich uniwersytetów przeprowadzili eksperyment, w którym nauczyli grupę 17 szczurów prowadzenia małych elektrycznych aut. Badanie wykazało, że po zdobyciu nowej umiejętności zwierzęta czuły się bardziej zrelaksowane.
Zobacz wideo

Naukowcy zdecydowali się na uczenie 17 szczurów jazdy małymi pojazdami, by zmniejszyć u nich poziom stresu. Eksperyment przeprowadzili badacze z Uniwersytetu Richmond. Nagrodą dla zwierząt było jedzenie - płatki śniadaniowe. Jak wynika z badania, podczas wykonywania zadania szczury były bardziej zrelaksowane niż zazwyczaj. 

W jaki sposób szczury nauczyły się kierować pojazdem?

Naukowcy zbudowali dla nich specjalne elektryczne samochody. Pojazdy składały się z przezroczystego plastikowego pojemnika częściowo przymocowanego do aluminiowej podkładki. W przedniej części pojemnika zamocowano poziome miedziane druciki oraz stworzono trzy dźwignie do sterowania: lewą, prawą i środkową. 

 

Aby wprawić pojazd w ruch, szczur musiał stanąć na aluminiowej podkładce i dotknąć któregoś z przewodów. Dzięki temu obwód elektryczny zostawał zamknięty, a zwierzę mogło wybrać kierunek, w którym chciało się przemieścić. Po miesiącach nauki szczury były w stanie jeździć samochodzikami, dokąd chciały. 

W eksperymencie użyto dwóch rodzajów szczurów

W eksperymencie wykorzystano dwa rodzaje szczurów: laboratoryjne oraz żyjące w warunkach bardziej zbliżonych do naturalnych. Co ciekawe, to właśnie zwierzęta z tej drugiej grupy okazały się znacząco lepszymi kierowcami. 

Po "nauce jazdy" badacze sprawdzali w kale szczurów poziom dwóch hormonów: kortykosteronu (hormonu stresu) oraz dehydroepiandrosteronu (uważanego za hormon antystresowy). Wyniki były jednoznaczne. Wszystkie zwierzęta biorące udział w eksperymencie miały wyższy poziom dehydroepiandrosteronu. Naukowcy uważają, że może być to związane z satysfakcją ze zdobycia nowej umiejętności. 

Odkrycie może pozwolić pomóc rozwijać niefarmakologiczne terapie stosowane przy chorobach umysłowych - informuje BBC. Zdaniem badaczy należy bowiem zwrócić uwagę na to, w jaki sposób zachowanie może wpływać na procesy neurochemiczne zachodzące w organizmie. Według naukowców to, że szczury były w stanie opanować kierowanie pojazdami, dowodzi neuroplastyczności ich mózgów, która odpowiada m.in. za zdolność tkanki nerwowej do tworzenia nowych połączeń oraz procesy uczenia się i pamięci. Podobne testy mogą być w przyszłości wykorzystane np. do badania wpływów choroby Parkinsona na zdolności motoryczne oraz postrzeganie przestrzeni

Dzięki aplikacji TOK FM możesz słuchać audycji jeszcze wygodniej.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM