Tak zginął Abu Bakr al-Bagdadi. Pentagon ujawnił nagrania

- Szczątki Bagdadiego wrzucono do morza - poinformował szef Centralnego Dowództwa USA gen. Kenneth F. McKenzie. Pentagon ujawnił nagrania i zdjęcia z akcji, podczas której zginął przywódca tzw. Państwa Islamskiego.
Zobacz wideo

Ostrzał z powietrza, szturm żołnierzy na kompleks budynków, w których ukrywał się Abu Bakr al-Bagdadi i w końcu eksplozja - tak wyglądała akcja, o której dowiedzieliśmy się w niedzielę. Jak relacjonował szef Centralnego Dowództwa USA gen. Kenneth F. McKenzie, przywódca tzw. Państwa Islamskiego w momencie, kiedy wiedział, że nie uda mu się uciec, zdetonował ładunek wybuchowy, który zabił nie tylko jego, ale też dwoje dzieci. Początkowo informowano, że w czasie akcji, którą przeprowadzono w piątek (25 października), zginęło troje dzieci. 

Abu Bakr al-Bagdadi

Przywódcę tzw. Państwa Islamskiego zabito w pobliżu granicy Syrii z Turcją. Islamistyczną organizacją kierował od 2010 roku, kiedy IS było jeszcze gałęzią Al-Kaidy w Iraku.

- Podczas akcji robimy, co się da, by uniknąć ofiar wśród cywili i żeby chronić dzieci, które - jak podejrzewaliśmy - będą przebywać na terenie kompleksów - wyjaśniał szef Centralnego Dowództwa USA. Jak relacjonował gen. Kenneth F. McKenzie, pięciu członków tak zwanego Państwa Islamskiego stanowiło zagrożenie dla amerykańskich żołnierzy. - Nie reagowali na wydawane w języku arabskim komendy do poddania się. Zginęli w wymianie ognia. Były to cztery kobiety i mężczyzna - poinformował generał. 

Abu Bakr al-Bagdadi ukrywał się w pobliżu granicy Syrii z Turcją. 

Jak ujawnił też gen. McKenzie, "szczątki przywódcy Państwa Islamskiego wrzucono do morza". Wcześniej o takiej możliwości wspominały amerykańskie media. 

Czytaj też: Donald Trump pokazał zdjęcie psa, który dopadł al-Bagdadiego>>>

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

TOK FM PREMIUM