Rośnie bilans ofiar pożaru pociągu w Pakistanie

Co najmniej 73 osoby zginęły, a ok. 40 zostało rannych w pożarze, który w czwartek wybuchł w jadącym pociągu w prowincji Pendżab w Pakistanie - poinformowały władze. Eksplodowała butla gazowa, wykorzystywana przez pasażerów do przygotowywania posiłku.
Zobacz wideo

Ogień zniszczył trzy wagony, którymi podróżowało ok. 200 osób. Szef lokalnych służb ratunkowych Baqir Husain ostrzegł, że bilans ofiar śmiertelnych może wzrosnąć. Stan wielu rannych jest oceniany jako krytyczny.

Ocalali mówią, że od wybuchu pożaru do zatrzymania pociągu minęło ok. 20 minut. Pasażerowie wołali o pomoc i ciągnęli za hamulce bezpieczeństwa. 

Pracownik kolei Shabir Ahmed przekazał, że ciała ofiar są rozrzucone na odcinku 2 km od miejsca zatrzymania pociągu. Wiele ofiar to muzułmańscy pielgrzymi.

Do płonącego pociągu spieszyli mieszkańcy pobliskich wiosek, niosąc wiadra z wodą i łopaty, by ugasić płomienie. - Ale to było niemożliwe - zauważył Ahmed. Ogień przez kilka godzin gasiło 10 brygad straży pożarnej.

Według ministra ds. kolei Sheikha Rasheeda Ahmada do pożaru doszło, kiedy część pasażerów - łamiąc zasady bezpieczeństwa - przygotowywała w pociągu śniadanie. Dodał, że mieli oni przy sobie olej, który podsycił ogień. Minister poinformował, że większość osób zginęła, kiedy wyskakiwała z pociągu. Wbrew przepisom pasażerowie często wnoszą do pociągów kuchenki gazowe, by przygotowywać na nich posiłki podczas długich podróży - wskazał szef resortu.

Pociąg zmierzał z największego pakistańskiego miasta Karaczi do Rawalpindi na północy kraju. Do zdarzenia doszło w pobliżu miasta Lijakatpur.

Jak zaznacza Reuters, pakistańska sieć kolejowa z ery kolonialnej popada w ostatnich latach w ruinę w związku z niedoinwestowaniem i złym utrzymaniem. Do najtragiczniejszego wypadku kolejowego w tym kraju doszło w 2005 r., kiedy w zderzeniu dwóch pociągów w prowincji Sindh zginęło 130 osób. W lipcu bieżącego roku w wypadku kolejowym zginęło 11 osób, a we wrześniu - 4.

Czytaj też: Tak zginął Abu Bakr al-Bagdadi. Pentagon ujawnił nagrania>>>

DOSTĘP PREMIUM