Wenecja zalewana przez rekordowo wysoki przepływ. Woda wdarła się do bazyliki św. Marka

Poziom wody w Wenecji jest najwyższy od ponad 50 lat. Miasto zalała tak zwana "acqua alta" - wysoki przepływ o rekordowym poziomie 187 centymetrów. Na Placu Świętego Marka woda sięga powyżej kolan, zalany został przedsionek i krypta bazyliki. Zatonęły trzy tramwaje wodne.
Zobacz wideo

Przed godziną 23 we wtorek poziom tak zwanej acqua alta, czyli wysokiego przypływu, wzrósł znacznie powyżej prognoz. Tak wysokiej wody nie było w Wenecji od 1966 roku, gdy osiągnęła 194 centymetry, w wyniku czego doszło do katastrofalnej powodzi. Wtorkowy wynik jest drugi najwyższy, jaki zanotowano tam w historii. Po kilkudziesięciu minutach woda opadła o 12 centymetrów.

Burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro zaapelował do mieszkańców, aby nie wychodzili z domów. Oceniając to, co dzieje się w mieście, powiedział, że to „katastrofa”.

Alarm zaczął się w ciągu dnia we wtorek, gdy woda osiągnęła 127 centymetrów i popychana przez bardzo silny wiatr wdarła się do przedsionka bazyliki Świętego Marka. Jej wysokość wynosiła tam 70 centymetrów, co spowodowało straty w świątyni liczącej ponad tysiąc lat. Zalane zostały wymienione tam niedawno marmury. W nocy sytuacja pogorszyła się, bo w chwili kulminacji w środku zabytkowej bazyliki, architektonicznej perły miasta, było 110 centymetrów wody.

Na razie trudno ocenić, jaka jest skala strat. Wiadomo, że całkowicie zalana została krypta.

Na placu Świętego Marka stoi metr wody, którą przez wiele godzin targał silny wiatr, wznosząc wzburzone fale. Po najsłynniejszym weneckim placu można poruszać się wyłącznie łódką. Zalane jest też całe historyczne centrum.

Zatonęły trzy zacumowane na nabrzeżu tramwaje wodne, czyli vaporetti, które są podstawowymi środkami komunikacji. Z lin zerwało się kilka gondoli, które zaczęły dryfować na lagunie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Wenecja zalewana przez "acqua alta". Woda wdarła się do bazyliki Św. Marka
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  Wkrotce to bedzie najciekawszy obiekt turytyczny w Swiecie, opuszczone miasto pelne turystow taka wizja doda temu miejscu wyjatkowego charakteru. W Wenecji pozostalo 30% jej mieszkancow i trend jest nieublagany. Rowniez Grande Canale ze swoimi palacami na wodzie moze sie stac wkrotce swietnym miejscem dla bogatych snobow do organizacji wszelakich rocznic slubow czy innych iwentow.

 • bihepi

  Oceniono 2 razy 0

  "..Woda wdarła się do bazyliki..."
  Zaprawdę!!
  Pan tak chciał.
  Albowiem, wszystko się dzieje za jego wolą i od niego pochodzi.
  Tak, jak wszelka władza, również w Senacie RP.

 • tomaselli

  Oceniono 3 razy -1

  Wenecja jest co roku regularnie nawiedzana przez powodzie i nikogo to nie dziwi. A ta "rekordowosc" to pewnie na udowodnienie tezy globalnie ocipialych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX