Nawet 300 tys. protestujących w Pradze. Manifestanci chcą dymisji premiera Babisza

W przeddzień 30. rocznicy Aksamitnej Rewolucji, setki tysięcy Czechów protestowało przeciwko obecnej władzy. Około 300 tys. ludzi uczestniczyło w sobotę na błoniach Letnej w Pradze w demonstracji przeciwko premierowi Andrejowi Babiszowi - podali organizatorzy imprezy. Minister spraw wewnętrznych Jan Hamaczek powiedział, że policja oszacowała frekwencję na 250 tys.
Zobacz wideo

Jak oświadczył w swym wystąpieniu Mikulasz Minarz, rzecznik stojącego za protestem ruchu Milion Chwil, jeśli Babisz do końca roku nie odwoła minister sprawiedliwości Marii Beneszovej i nie sprzeda swego przekazanego funduszom powierniczym holdingu kapitałowego Agrofert, musi podać się do dymisji. W przeciwnym razie Milion Chwil w styczniu wyprowadzi ludzi ponownie na ulice - ostrzegł.

Poprzedni wiec protestacyjny, który odbył się w czerwcu bieżącego roku także na błoniach Letnej, miał według operatora telefonii komórkowej T-Mobile 283 tys. uczestników. Policja oceniła, że było ich około 200 tys. Czerwcową imprezę uznaje się za największe publiczne zgromadzenie w Republice Czeskiej od czasu aksamitnej rewolucji w listopadzie 1989 roku. 

Agrofert jest największym podmiotem gospodarczym w czeskim sektorze rolnym i tamtejszym przemyśle spożywczym, a drugim co do wielkości w czeskim przemyśle chemicznym; jest ponadto mocno zaangażowany kapitałowo w media i w gospodarkę leśną. W roku 2017 zatrudniał łącznie około 33 tys. ludzi, z tego 22 tys. w Czechach. Babisz był właścicielem wszystkich akcji holdingu, do lutego 2017 roku, kiedy to kierując się przepisami ustawy o konflikcie interesów, przekazał je w całości funduszom powierniczym.

Jak podały w maju br. czeskie media, audyt Komisji Europejskiej wskazuje, że Babisz popadł w konflikt interesów, utrzymując nadal więzi ze swymi byłymi przedsiębiorstwami. Bruksela chce ponadto zwrotu wszystkich sprawdzanych unijnych dotacji europejskich, które Agrofert otrzymał od lutego 2017 roku.

Miejska prokuratura w Pradze umorzyła we wrześniu br. prowadzone przeciwko Babiszowi i pięciu innym osobom śledztwo w sprawie wyłudzenia przez Agrofert unijnych dotacji w kwocie 2 mln euro. Część opinii publicznej uważa, że Beneszova mogła mieć wpływ na tę decyzję.

Komentując sobotnią demonstrację, Babisz, wskazał, że w Czechach funkcjonują wolne wybory. Jednak zdaniem obecnego na wiecu wiceprezesa Miliona Chwil Benjamina Rolla protest nie kieruje się przeciwko wynikom wyborów, lecz przeciwko nadużywaniu władzy przez polityków, którzy wybory wygrali.

Posłuchaj dzięki aplikacji TOK FM: 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Czechy. Nawet 300 tys. protestujących w Pradze
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 0

  Gdyby Polacy rozumieli iz zlodzieje nie moga formowac rzadow to postpeerl nie utrzymalby sie dwoch lat, a tak czekalismy na przebudzenuie sie narodu prawie 30 lat.

 • getz54

  Oceniono 4 razy 0

  Mozna tylko pozazdrościc Czechom ich poczucia wspólnoty, determinacji i odwagi. Ale w Czechach nie ma kościoła katolickiego, tej patologicznej szczujni. Kościół katolicki nie podzielił tam trwale społeczeństwa jak w Polsce, kościół nie miesza się do polityki, nie wspiera Babisza. Co stoi wobec tego na przeszkodzie zeby i Polacy wyszli na ulicę, moze dołączą do nas Węgrzy ? Europa zobaczy i zrozumie, ze dla takich dyktatur nie ma miejsca w Europie. Babisz, oszust i złodziej, jego kolega Kaczyński tez nie gorszy mafioso, tylko ze on jest detalistą, okradł pana Birgfellnera, próbował okraśc pana Czarneckiego, pieniędzy unijnych nie kradnie bo się boi. Za Babiszem stoi Maria Beneszowa, minister sprawiedliwości, za Kaczyńskim Zbynio Ziobro, obie mocno kontrowersyjne postacie, klony Jezowa i Berii. Za mało czasu upłynęło jeszcze w Polsce od ostatnich wyborów, Polacy mają jeszcze nadzieję, ze Kaczyński z Ziobrą zaprzestaną swoich szaleństw i znormalnieją. A jak nie, to na nic nie zda się Kaczyńskiemu zakładanie przesądnie kaleson na lewą stronę, Polacy zagonią go do jego altanki na Zoliborzu i znowu wrócą do Unii Europejskiej do kręgu zachodniej cywilizacji. Czesi mają 10 650 000 obywateli, 300 000 z nich
  wzięło udział w manifestacji. Polska ma 38 500 000 obywateli, zeby dorównac Czechom musi nas zaprotestowac około miliona osób. Stac nas, nawet jak TVP Info poda, ze było nas w pojedynczych grupkach ok. tysiąca osób to warto.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX