Eskalacja napięć w Hongkongu. Protestujący zabarykadowali się w gmachu Politechniki

Wysoki Sąd Hongkongu uznał za niekonstytucyjny zakaz noszenia masek, który wprowadziły tamtejsze władze w trakcie niesłabnących od tygodnii protestów ulicznych.
Zobacz wideo

Szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam wprowadziła zakaz zakrywania twarzy podczas demonstracji 4 października. By się nim posłużyć, skorzystała z kolonialnych, niestosowanych od pół wieku regulacji kryzysowych, które umożliwiają jej dowolną zmianę prawa z pominięciem normalnego procesu ustawodawczego.

Jej decyzja doprowadziła jedynie do eskalacji napięć. Od dwóch dni gwałtowne starcia trwają przy kampusie Politechniki - w środku zabarykadowało się kilkaset osób - zamieniając budynek w fortecę. W stronę funkcjonariuszy poleciały strzały i cegły.

Policja, która groziła wcześniej użyciem ostrej amunicji, wzywa protestujących, by pokojowo opuścili uniwersytecki teren. Zaapelował o to także rektor politechniki. - Dostaliśmy zapewnienie od policji o czasowym wstrzymaniu użycia siły pod warunkiem, że protestujący nie będą tego inicjować. Dodatkowo dostaliśmy od policji zgodę, byście opuścili kampus w pokoju. I ja osobiście odprowadzę was na posterunki, by upewnić się, że wasze sprawy są sprawiedliwie rozpatrywane - powiedział rektor. 

Pierwotną przyczyną trwających protestów był kontrowersyjny projekt nowelizacji prawa, który miał umożliwić ekstradycję podejrzanych do Chin kontynentalnych. Teraz demonstranci domagają się między innymi demokratycznych wyborów władz regionu i niezależnego śledztwa w sprawie działań policji. Hongkoński rząd, popierany przez władze w Pekinie, wykluczył jednak ustępstwa.

Wielu mieszkańców Hongkongu uważa, że Pekin stopniowo ogranicza autonomię ich regionu. Chińskie władze deklarują tymczasem poszanowanie dla zasady "jeden kraj, dwa systemy", która przyznaje Hongkongowi szeroki zakres autonomii co najmniej do 2047 roku. Według Pekinu do eskalacji protestów w regionie przyczyniły się ingerencje "obcych sił", szczególnie Stanów Zjednoczonych.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

TOK FM PREMIUM