Kanclerz Angela Merkel raz pierwszy odwiedzi były niemiecki obóz zagłady Auschwitz

Wizytę Angeli Merkel zaplanowano na 6 grudnia - informuje "Sueddeutsche Zeitung". Kanclerz Merkel będzie trzecim w historii szef niemieckiego rządu, który odwiedzi były obóz zagłady Auschwitz.
Zobacz wideo

Z ustaleń "Sueddeutsche Zeitung" wynika, że Merkel przyjęła zaproszenie Fundacji Auschwitz-Birkenau i weźmie udział w obchodach 10. rocznicy założenia tej instytucji. 6 grudnia kanclerz odwiedzi zarówno obóz Auschwitz, jak i Birkenau.

Merkel będzie dopiero trzecim kanclerzem Niemiec, który zdecyduje się na podróż do tego dawnego obozu zagłady. Wcześniej - w trakcie swojego urzędowania - zrobili to tylko w 1977 roku Helmut Schmidt (SPD) i dwukrotnie (1989 i 1995) Helmut Kohl (CDU).

Szefowa niemieckiego rządu czterokrotnie odwiedzała instytut Yad Vashem w Jerozolimie. W 2009 roku towarzyszyła prezydentowi USA Barackowi Obamie w Buchenwaldzie - dziadek cioteczny amerykańskiego przywódcy brał udział w wyzwoleniu tego obozu. W 2013 roku odwiedziła też Dachau w Bawarii.

27 stycznia 2020 roku przypada 75. rocznica wyzwolenia obozu w Auschwitz. Na uroczystościach z tym związanych oczekiwany jest prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier. "SZ" spekuluje, że Merkel zdecydowała się na wizytę, ponieważ nie wie, jak długo pozostanie jeszcze szefową rządu. Najważniejszym powodem ma być jednak - według gazety - kurcząca się liczba osób, którym udało się przeżyć pobyt w niemieckim obozie i które mogą osobiście opowiedzieć o tym kanclerz.

TOK FM PREMIUM