Ołeh Sencow w Strasburgu do europosłów: Nie ufajcie Putinowi

Ukraiński reżyser Ołeh Sencow zaapelował do europarlamentarzystów w Strasburgu, by pamiętali o więzionych przez Rosję Ukraińcach. - Nie ufajcie Putinowi - mówił do eurodeputowanych.
Zobacz wideo

Sencow osobiście odebrał w Parlamencie Europejskim Nagrodę im. Sacharowa za wolność myśli. To wyróżnienie z zeszłego roku, którego nie mógł odebrać wcześniej, bo był więziony w Rosji. W PE został nagrodzony gromkimi brawami. W krótkim, emocjonalnym przemówieniu podkreślił, że nigdy nie śnił, że stanie w jednym szeregu z innymi znamienitymi osobami, które otrzymały nagrodę. - To wielki honor dla wszystkich tych, którzy poświęcili zdrowie i życie za naszą niepodległość - mówił.

- Uznaję tę nagrodę nie tylko jako wyróżnienie dla mnie, lecz jako gest wsparcia dla ukraińskich więźniów politycznych, którzy przebywają w rosyjskich więzieniach i wszystkich jeńcach schwytanych przez separatystów w Donbasie. Dla wszystkich tych, którzy wciąż walczą o naszą ojczyznę - dodawał Sencow.

"Nie ufam Putinowi"

Zaapelował też do europosłów w sprawie Rosji i prezydenta tego kraju, Władimira Putina, w kontekście - jak mówił - pojawiających się coraz liczniej głosów o konieczności porozumienia z tym krajem.

- Nie ufam Putinowi i apeluję, by państwo mu również nie ufali. Rosja i Putin na pewno was oszukają. Będą mówić, że chcą pokoju w Donbasie, ale oni chcą, by Ukraina padła na kolana. (…) Za każdym razem, gdy ktoś z was zastanawia się nad tym, jak nawiązać kontakt z Putinem, jak być przyjacielem Putina, ponad naszymi głowami, za naszymi plecami, proszę pamiętać o tysiącach Ukraińców, którzy oddali życie i którzy są w rosyjskich więzieniach - mówił reżyser na sali PE w Strasburgu.

- Proszę, pamiętajcie o tych młodych Ukraińcach, którzy są w okopach, ryzykując życiem za naszą wolność, za waszą wolność - dodał.

Kim jest Ołeh Sencow?

Sencow, reżyser pochodzący z zaanektowanego przez Rosję Krymu, został skazany przez Moskwę na 20 lat więzienia za przypisywane mu przez rosyjskie władze przygotowywanie zamachów terrorystycznych.

Jego proces był krytykowany przez państwa zachodnie i międzynarodowe organizacje obrony praw człowieka. Rosjanie wypuścili go z więzienia we wrzesniu - w ramach wymiany więźniów z Ukrainą.

W październiku tego roku Ołeh Sencow został wyróżniony Orłem Specjalnym za "odwagę i niezłomność". Wyróżnienie przyznała reżyserowi Polska Akademia Filmowa.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Ołeh Sencow w Strasburgu do europosłów: Nie ufajcie Putinowi
Zaloguj się
 • zgr-edo

  Oceniono 1 raz 1

  jakoś zdecydowanie bardziej ufam Rosjanom, niż Ukraińcom.

 • villk

  Oceniono 2 razy 0

  on wie co mówi

 • rastablaster

  Oceniono 3 razy -3

  Kiedy wywiad z jakim gierojem z batalionu Azow? - no wiecie, tego batalionu, który materialnie wspiera Izrael? Może wreszcie dowiemy się co na temat Putina sądzą pedofile z listy Epsteina? Z pewnością znalazłoby się na tejże kilka regularnych autorytetów TOK FM?

  Dziennikarstwo to nie jest intelektualna prostytucja, a dziennikarz to nie kurefka jankieskiej bezpieki. - proszę sobie dokładnie zapamiętać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX