Reuters: Turcja blokuje plan pomocy NATO dla Polski i krajów Bałtyckich

Turcja odmawia poparcia planu pomocy NATO dla Polski i krajów Bałtyckich dopóki Sojusz nie zaoferuje jej politycznego poparcia w walce przeciw kurdyjskim milicjom w Syrii - podaje we wtorek Reuters, powołując się na czterech wysokiej rangi przedstawicieli NATO.
Zobacz wideo

Ankara poinstruowała swojego przedstawiciela w NATO, by nie podpisywał planów dotyczących pomocy dla Polski i krajów Bałtyckich, a także zarówno podczas oficjalnych spotkań, jak i nieformalnych rozmów domaga się kategorycznie oficjalnego uznania milicji kurdyjskiej przez Sojusz za terrorystów.

Reuters zastrzega, że nie udało się uzyskać komentarza w tej sprawie ani od tureckiej delegacji do NATO, jak i od resortu spraw zagranicznych w Ankarze.

Kłopotliwe stanowisko Turcji przed rocznicowym, 70. szczytem NATO, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Londynie, jest miarą głębokiego podziału między Ankarą i Waszyngtonem w sprawie tureckiej ofensywy w północno-wschodniej Syrii przeciw kurdyjskim milicjom - ocenia Reuters.

Delegacje NATO starają się pozyskać poparcie wszystkich 29 członków Sojuszu dla planu obrony Polski, Litwy, Łotwy i Estonii na wypadek rosyjskiej agresji - przypomina agencja. Bez aprobaty Ankary Sojuszowi trudno będzie szybko wzmocnić mechanizmy obronne dla tych krajów.

Turcy "wzięli Europę Wschodnią jako zakładnika i blokują zatwierdzenie planów wojskowych, dopóki nie uzyskają ustępstw", o które zabiegają - powiedział Reuterowi jeden z dyplomatów.

Drugi rozmówca agencji nazwał postępowanie Turcji "destrukcyjnym", zważywszy, że Sojusz stara się pokazać, jak bardzo jest zjednoczony, by odeprzeć zarzuty prezydenta USA Donalda Trumpa, który wyraża sceptycyzm, co do przydatności NATO w ogóle, jak również krytykę ze strony prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Turecka inwazja w Syrii

Turecka inwazja w Syrii rozpoczęła się 9 października, po ogłoszeniu przez Trumpa, że amerykański kontyngent zostanie wycofany z regionu. Prezydent został skrytykowany za tę decyzję i za porzucenie YPG, podczas gdy oddziały te stały od pięciu lat na czele koalicji walczącej razem z USA z tzw. Państwem Islamskim (IS).

Jak pisze Reuters, członkowie NATO obawiają się, że ofensywa Turcji w Syrii storpeduje próby całkowitego wyeliminowania IS.

Ankara starała się skłonić NATO do wsparcia jej ekspedycji w Syrii i uznania tamtejszych Kurdów za terrorystów jeszcze przed początkiem ofensywy, ale teraz - tuż przed szczytem w Londynie - jej żądania są bardziej kategoryczne.

USA próbują naprawić relacje z Kurdami

W Londynie, na marginesie szczytu, prezydent Francji Emmanuel Macron, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, kanclerz Niemiec Angela Merkel i brytyjski premier Boris Johnson mają się spotkać, by omówić sytuację w Syrii.

Amerykańska administracja próbuje tymczasem poprawić relacje z Kurdami i w sobotę wiceprezydent USA Mike Pence przybył z niezapowiedzianą wizytą do Iraku właśnie z taką misją. Przedstawiciel administracji Trumpa powiedział wtedy dziennikarzom, że celem wizyty Pence'a jest zarówno poprawa relacji z Kurdami, jak uspokojenie tych Amerykanów, którzy źle przyjęli decyzję Trumpa dotyczącą wycofania wojsk i uznali to za zdradę sojuszników.

Turcja i sprzymierzeni z jej siłami syryjscy bojownicy rozpoczęli w październiku ofensywę w północno-wschodniej Syrii, której deklarowanym celem jest wyparcie kurdyjskich bojowników z Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) z przygranicznego pasa na środkowym odcinku granicy turecko-syryjskiej i utworzenie tam "strefy bezpieczeństwa", do której Ankara zamierza przesiedlić syryjskich uchodźców przebywających w Turcji.

Kurdowie nazywają tę operacją czystką etniczną, oskarżają też Turcję o zbrodnie wojenne podczas ofensywy. Ankara uważa YPG za terrorystów z powodu ich powiązań ze zdelegalizowaną w Turcji separatystyczną Partią Pracujących Kurdystanu (PKK).

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (3)
Reuters: Turcja blokuje plan pomocy NATO dla Polski i krajów Bałtyckich
Zaloguj się
 • rbik53

  Oceniono 2 razy 2

  .
  Turków olać. To dziki kraj.
  Niech się gonią.
  Europa bez Turków przeżyje.
  .

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  Kiedys pewoen zdolny fransucki strateg w Tylzy postawil granice miedzy Europa a Azja, bylo to dawno ale podzial nie zniknal, obcy swiiat mozna zwiedzac podziwiac ale wraca sie w koncu do domu do siebie i tego co bliskie. Turcja wyswiadcza obecnie Europie spora przysluge powstrymujac napor kompletnie nam obcego i wrogiego swiata islamu. Etniki ktorej nie zrozumiemy i z ktora kontakty kobcza sie na kurtuazyjnym good morning see you i by.

  Dobrze czerska ze przypomnieliscie ze takie plany nie istnialyod czasu przyjecia Polski do NATO, tyle ze byl to inny czas i jedyne co polskiej armi byl potrzebne to cysterny lekarze helikoptery transportowe samoloty transportowe Hercules, bosmy mieli stac sie pomocnikiem wielkiego policjanta to bylo to 20 lat temu i tamten swiat juz nie istnieje przynajmniej w naszym punkcie czasoprzestrzenii.Nasze dywizje pancerne jak w kampanii saksonskiej pewnego Francuza zatem mialy bronic linii Odry i donego Slaska, a zolnierze szkolic sie w udziielaniu pierwszej pomocy. 25 lat tyle czasu dal nam w swoim przemowieniu na zarzadzie PC Jaroslaw Kaczynski, 25 lat na przygotowanie Polski na czasy postpax americana, minelo 30 lat i Polska nie posiada nadal obrony przeciwrakietom taktycznym, natomaist posiada najstarsza flote w Europie i amunicje w magazynach ktorej termim przydatmnosci minal dosc dawno, jest dramat i jest gorzej jak w 39.
  Oczywiscie wedlug czerskiego ciemnego ludu odpowiada za ten stan rzeczy PIS, ktory w cztery lata nie dokonal 80% wymiany sprzetu i nie odtworzyl 3 dywizji ktore metodycznie likwidowano za postpeerelu.
  Czlonkostwo Turcji w NATO to pozostalosc zimnej wojny jednak ja nie rozumiem jak mozna tolerowac w tej organizacji panstwo ktore dokonuje zaborow terytorialnych drugiego czlonka NATO. Apropos Cypru i roznic kulturowych kazdy kto tam byl nie potrzebuje dodtakowych inforramcji zeby zorientowac gdzie znajduja sie domostwa Grekow a gdzie mieszka turek to taki quiz ze 100% pewnoscia udzielenia prawdziwej odpowiedzi.

 • agnrodis

  Oceniono 2 razy 0

  Tak rozkazal Turcji, nie kto inny tylko ..... Putin!!!!!!!!!!!!!!!!! Kolej, zeby Putin polozyl lape na Polsce i krajach nadbaltyckich ... najwyzszy czas odbudowac dawne sowieckie "mocarstwo".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX