Komisja Europejska Ursuli von der Leyen zaakceptowana przez PE

Parlament Europejski w Strasburgu poparł Komisję Europejską pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen.
Zobacz wideo

W głosowaniu w Parlamencie Europejskim w Strasburgu nad poparciem dla nowej Komisji Europejskiej 461 europosłów było za, 157 przeciw, a 89 wstrzymało się od głosu.

Przedstawicielem Polski w nowej KE jest Janusz Wojciechowski. Polityk PiS, a wcześniej ZSL i PSL, będzie komisarzem do spraw rolnictwa. 

Przed głosowaniem, Ursula von der Leyen przedstawiła europarlamentarzystom kandydatów na komisarzy i plan działania w rozpoczynającej się kadencji. Zapowiedziała nowe otwarcie dla Europy. Jednocześnie stwierdziła, że zmiany, które chce wprowadzić, nie będą proste. – Dzisiaj, tutaj, w samym sercu europejskiej demokracji proszę o państwa poparcie dla nowego początku Europy – powiedziała.

Nowa KE, pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen zacznie pracę już 1 grudnia. Według pierwotnych planów Komisja miała zacząć prace o miesiąc wcześniej - 1 listopada, ale terminu nie udało się dotrzymać ze względu na kontrowersje dotyczące części kandydatów, których zgłosiła Niemka. Sprzeciw i naciski ze strony europosłów, opiniujących kandydatury, zmusiły szefową Komisji Europejskiej do zmiany kandydatów. 

TOK FM PREMIUM