Atak na London Bridge. Brytyjskie media: To Polak próbował zatrzymać napastnika kłem narwala

To Polak, pracownik jednej z restauracji, próbował powstrzymać napastnika za pomocą kła narwala podczas ataku na London Bridge - donoszą brytyjskie media. Sprawca ataku to 28-letni Usman Khan, który wcześniej został skazany za przestępstwa związane z terroryzmem i zwolniony warunkowo z więzienia w ubiegłym roku.
Zobacz wideo

W ataku terrorystycznym, do którego doszło w piątek wczesnym popołudniem na Moście Londyńskim (London Bridge), zginęły dwie przypadkowe osoby - kobieta i mężczyzna, a trzy - mężczyzna i dwie kobiety - zostały ranne.

Według naszych ustaleń atak rozpoczął się w budynku Fishmongers' Hall, gdzie odbywała się konferencja na temat wymiaru sprawiedliwości. Następnie napastnik atakował nożem ludzi na Moście Londyńskim, gdzie został w końcu zastrzelony przez policjantów - poinformował szef brytyjskiej policji antyterrorystycznej Neil Basu. Dodał, że sprawca ataku miał na sobie atrapy ładunków wybuchowych.

O zdarzeniach na samym moście wiadomo więcej, bo zostało to uchwycone na nagraniach wideo, zarejestrowanych przez przypadkowe osoby. Sprawca próbował zaatakować nożem przypadkowych przechodniów, którzy jednak korzystając - jak podają media - m.in. z kła narwala czy gaśnicy samochodowej - powalili go na ziemię i wyrwali z ręki nóż. Chwilę później przybyli na miejsce funkcjonariusze - obawiając się, że może on zdetonować ładunki wybuchowe, zastrzelili sprawcę.

Jak poinformował Jakub Krupa, były korespondent PAP w Londynie, jednym z przechodniów próbujących zatrzymać napastnika był Polak, szef kuchni jednej z restauracji. Tak donoszą brytyjskie media. 

"Co jest niezwykłe w obrazach, które widzieliśmy, to zapierający dech w piersiach heroizm członków społeczeństwa, którzy dosłownie wybiegli w kierunku niebezpieczeństwa, nie wiedząc, co ich spotka. Nie wiedzieli, że to atrapa (ładunku wybuchowego). Oni naprawdę są najlepszymi spośród nas" - oświadczył z kolei laburzystowski burmistrz Londynu Sadiq Khan.

W piątek późnym wieczorem premier Boris Johnson odniósł się do informacji o kryminalnej przeszłości sprawcy. "Od dawna twierdzę, że błędem jest pozwalanie, aby przestępcy skazani za poważne i brutalne czyny wychodzili z więzienia przedterminowo. Bardzo ważne jest, abyśmy pozbyli się tego nawyku i egzekwowali odpowiednie wyroki dla niebezpiecznych przestępców, zwłaszcza terrorystów, czego, jak sądzę, będzie chciało społeczeństwo" - powiedział szef brytyjskiego rządu.

Policja podała nazwisko sprawcy

Sprawca piątkowego ataku na Moście Londyńskim to 28-letni Usman Khan, który wcześniej został skazany za przestępstwa związane z terroryzmem i zwolniony warunkowo z więzienia w ubiegłym roku - poinformowała w sobotę po północy brytyjska policja.

"Był on znany władzom, ponieważ został skazany w 2012 roku za przestępstwa związane z terroryzmem, a w grudniu 2018 roku warunkowo zwolniony z więzienia" - oświadczył szef brytyjskiej policji antyterrorystycznej Neil Basu.

Policja próbuje ustalić, czy z atakiem w Londynie powiązane są jeszcze inne osoby, ale - jak powiedział Basu - obecnie nikt inny nie jest poszukiwany.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (11)
Atak na London Bridge. Brytyjskie media: To Polak próbował zatrzymać napastnika kłem narwala
Zaloguj się
 • miloz1

  Oceniono 5 razy 5

  Terrorysta był Semitą, a Polacy to najwięksi na świecie (wg badań sponsorowanych przez Niemców) antysemici. Nasz rodak nie mógł się więc powstrzymać i powstrzymał agresora.

 • radlang

  Oceniono 4 razy 4

  A czym miał powstrzymać, skoro w UK wszystko do samoobrony zabronione łącznie z gazem pieprzowym?

 • rbik53

  Oceniono 2 razy 2

  .
  Każdy z uzasadnionym podejrzeniem o jakikolwiek związek z terroryzmem powinien być natychmiast deportowany do swojego ukochanego muzułmańskiego kraju i stamtąd, jeśli chce, dochodzić swoich praw. Na świecie toczy się wojna z terroryzmem, a w czasie wojny prawo jest bardziej restrykcyjne i bezwzględne.
  .

 • 2bxornot2b

  0

  Przed islamem kazda metoda obrony jest usprawiedliwiona.

 • kap_jeden

  Oceniono 4 razy 0

  Polak z kłem narwala atakuje terrorystę , kurcze , to sie nadaje na czołówkę , brawo gościu za odwage !

 • adres_na_swinstwa

  Oceniono 9 razy -3

  Miłym zwolennikom PO, PiS i PSLu przypomnę, ze sprawcą jest owocem pracy muzułmańskich klech, ideowych pobratymców Rydzyków, Sów i innych Jędraszewskich .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX