Światowy Dzień AIDS. Nadal niewielu Polaków wykonuje test na obecność wirusa

Dziś Światowy Dzień AIDS. Według szacunków naukowców - w Polsce - test na obecność wirusa HIV, wywołującego AIDS, wykonało zaledwie od 5 do 10 proc. dorosłych Polaków.
Zobacz wideo

A taki test można wykonać w bardzo wielu miejscach. Można wykonać go komercyjnie, można wykonać w stacjach SANEPID-u. My polecamy szczególnie wykonanie testu w sposób anonimowy, bezpłatny i bez skierowania, właśnie w jednym z trzydziestu punktów konsultacyjno-diagnostycznych, ich pełna lista znajduje się na stronie www.aids.gov.pl - przypomniała w TOK FM dyrektorka Krajowego Centrum ds. AIDS Anna Marzec-Bogusławska.

Ekspertka podkreśla, że AIDS nadal jest uznawane za nieuleczalną chorobę. Można jednak z tą chorobą żyć wiele lat. - Można podawać leki i one przedłużają życie pacjenta, poprawiają jakość tego życia. Właściwie dziś mówimy, że pacjenci żyjący z wirusem będą żyć prawie tak samo długo jak osoby wolne od zakażenia - mówiła Anna Marzec-Bogusławska. 

Do końca grudnia przez całą dobę będzie czynny telefon zaufania, gdzie można uzyskać informacje dotyczące choroby. Wykaz numerów można również znaleźć na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS.

Pytania można zadawać także za pośrednictwem internetowej poradni.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM