Znane jest już nazwisko Polaka, który w Londynie zachował się jak bohater

Łukasz Koczocik - tak nazywa się Polak, który w trakcie ataku w Londynie ruszył, by powstrzymać terrorystę.
Zobacz wideo

O Polaku rozpisują się brytyjskie media, które zdradziły też w końcu jego tożsamość. Wersji wydarzeń było wiele. Najpierw taka, że Polak terrorystę kłem narwala zaatakował na London Bridge. Potem pojawiła się informacja o personaliach i relacja o tym, jak Łukasz na moście walczył, ale nie kłem a lancą. Z kolei TVP Info podało jeszcze inną wersję wydarzeń. Portal stacji twierdzi, że Polak owszem z narażeniem życia powstrzymywał terrorystę, ale jeszcze w budynku Fishmongers'Hall, więc  to nie on został nagrany na London Bridge. Według portalu to zupełnie inny człowiek. 

Wątpliwości rozwiało w końcu oświadczenie samego Łukasza, które opublikowała londyńska Metropolitan Police na swojej stronie. Faktycznie Polak terrorystę próbował powstrzymać w samym budynku Fishmongers'Hall za pomocą "kija" czy też "rury". Został tam wielokrotnie ranny i choć pobiegł za napastnikiem na most, to z powodu doznanych ran zatrzymał się przy pachołkach, skąd został zabrany do szpitala. Kłem narwala walczył ktoś inny. Łukasz Koczocik w oświadczeniu składa też kondolencje dla rodzin ofiar. 

Co wiemy o samym Łukaszu? Ma 38 lat i pracuje jako kucharz w Fishmongers' Hall. Do ataku ruszył, jak się okazuje nie z kłem narwala - jak donosiły od soboty media - ale z lancą. Wedle relacji mył wtedy naczynia w piwnicy i usłyszał krzyki z ulicy. Od razu wybiegł na zewnątrz. W walce z terrorystę został pięć razy raniony nożem. Teraz dochodzi do siebie - wyszedł już ze szpitala.

W ataku terrorystycznym, do którego doszło w piątek wczesnym popołudniem na Moście Londyńskim (London Bridge), zginęły dwie przypadkowe osoby - kobieta i mężczyzna, a trzy - mężczyzna i dwie kobiety - zostały ranne. Według mediów ofiar mogłoby być więcej, gdyby nie akcja Łukasza. 

Sprawca ataku to 28-letni Usman Khan, który wcześniej został skazany za przestępstwa związane z terroryzmem i zwolniony warunkowo z więzienia w ubiegłym roku.

DOSTĘP PREMIUM