Leki m.in. na cukrzycę mogą być zanieczyszone. Europejska Agencja Leków ostrzega

"Otrzymaliśmy ostrzeżenie od Europejskiej Agencji Leków, że w laboratoriach poza Polską zostały potencjalnie wykryte zanieczyszczenia w metforminie" - poinformował w środę wiceszef MZ Janusz Cieszyński.
Zobacz wideo

Obecnie nie ma jednak informacji o wycofaniu lub wstrzymaniu produkcji leków zawierających tę substancję.

"Otrzymaliśmy ostrzeżenie od Europejskiej Agencji Leków, że w laboratoriach poza Polską zostały potencjalnie wykryte zanieczyszczenia w substancji czynnej metforminie, która jest wykorzystywana do produkcji leków przeciwko cukrzycy" - powiedział w środę Cieszyński.

Poinformował, że w Ministerstwie Zdrowia zorganizowano spotkanie, w którym wezmą udział konsultanci krajowi i najlepsi specjaliści w dziedzinach chorób wewnętrznych, diabetologii, kardiologii i endokrynologii, a także przedstawiciele Głównego Inspektora Farmaceutycznego, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i Narodowego Instytutu Leków. Wskazał, że celem spotkania jest przeanalizowanie stanu faktycznego i wypracowanie rekomendacji.

Wiceminister Cieszyński dodał, że obecnie nie ma jakiejkolwiek oficjalnej informacji na temat wycofania lub wstrzymania produkcji leków z metforminą. "W momencie, w którym takie informacje trafią do Polski - prawdopodobnie będzie to po spotkaniu przedstawicieli dyrekcji urzędów rejestracji leków, które odbędzie się dzisiaj w formie telekonferencji - jeżeli będą jakiekolwiek informacje, natychmiast będziemy je przekazywać" - zapewnił wiceszef MZ.

GIS: Sprawę traktujemy poważnie

Traktujemy sprawę poważnie - zapewnia PAP Główny Inspektorat Farmaceutyczny, odnosząc się do doniesień o zanieczyszczeniu metforminy. GIF na razie nie komentuje sprawy, oficjalny komentarz zostanie przedstawiony po ustaleniu wspólnych działań na forum krajowym i unijnym.

We wtorek wieczorem "Dziennik Gazeta Prawna" podał, że przyjmowana przez chorych na cukrzycę metformina może zawierać silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych. Cytowany w artykule prof. Zbigniew Fijałek z WUM wyjaśnia, że metformina to bardzo popularny lek podawany przy cukrzycy typu II i przyjmowany przez ogromną grupę pacjentów. "Szacuje się, że w Polsce przyjmuje ją stale ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników" - podaje "DGP". 

Szumowski uspokaja pacjentów 

Minister zdrowia na konferencji prasowej uspokajał jednak pacjentów. - Należy mówić nie o zanieczyszczeniu leku na cukrzycę, ale rozpoznaniu w nim substancji, która prawdopodobnie jest ubocznym produktem syntezy - powiedział Łukasz Szumowski. 

- Czyli to nie jest tak, że coś się stało nagle w trakcie produkcji tego leku, tylko dzięki temu, że te analizy są coraz dokładniejsze, zostały wykryte te substancje w naturalnym procesie tejże produkcji. I to śladowe ilości. Prawdopodobnie te substancje w tym leku w czasie produkcji występowały zawsze, czy od długiego czasu - mówił dziennikarzom.

- To daje nam oczywiście sygnał alarmowy, ale jednocześnie upoważnia do stwierdzenia, że pomimo że prawdopodobnie ta substancja w śladowych ilościach znajdowała się w tym leku od bardzo dawna, to efekty terapeutyczne i leczenia tym lekiem dla pacjentów są korzystne - ocenił.

Minister dodał, że "obecnie, ani europejska agencja, ani nasze instytucje, które analizują i kontrolują bezpieczeństwo leków, nie mają danych, że należy ten lek wycofać z rynku, ani zaprzestać jego sprzedawania w aptekach, ani zarekomendować, żeby pacjenci przestali je przyjmować". - Wręcz przeciwnie: rekomendacje są takie, również konsultantów z wielu dziedzin, bo cukrzyca obejmuje bardzo wiele dziedzin medycznych, że pacjent odniesie większe korzyści, przyjmując ten lek nadal - powiedział minister.

Zaznaczył, że zaprzestanie przyjmowania metforminy może grozić poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi niż kontynuacja leczenia tym lekiem.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

TOK FM PREMIUM