H&M testuje wypożyczanie ubrań. Na razie tylko w Sztokholmie

Szwedzka sieć sklepów H&M wprowadza testowo usługę wypożyczania ubrań. Jest to odpowiedź na rosnącą krytykę wobec branży odzieżowej za generowanie dużej ilości odpadów przy produkcji ubrań i działania na szkodę środowiska. Na razie w ramach testów ubrania można wypożyczać we flagowym sklepie w Sztokholmie.
Zobacz wideo

Sieciówka H&M jest głównie kojarzona z tzw. fast fashion, czyli szybką modą, ubraniami kupowanymi tanio i szybko wyrzucanymi. Coraz częściej pojawiają się głosy krytyki wobec tego typu sklepów ze względu na wykorzystywanie taniej siły roboczej oraz zanieczyszczanie środowiska. Firma, by walczyć z niekorzystnym wizerunkiem, teraz postanowiła wypożyczać ubrania.

Od ubiegłego tygodnia klienci flagowego sklepu H&M na placu Sergels Torg w centrum Sztokholmu mogą wypożyczać ubrania za 350 koron (ok. 140 zł) tygodniowo. Do dyspozycji klientów jest 50 kreacji. Jeśli pilotaż się sprawdzi, po 3 miesiącach będzie rozszerzany.

Szwedzka sieć poszła w ślady takich firm jak Banana Republic czy Urban Outfitters, które podobne usługi uruchomiły na początku roku. Wypożyczanie ubrań staje się coraz bardziej dochodowym biznesem, w ubiegłym roku obroty sięgnęły 1 miliarda dolarów.

Branża odzieżowa podlega coraz większej krytyce ekologów, ponieważ według danych ONZ odpowiada za 10 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych i zużywa więcej energii niż lotnictwo i żegluga łącznie. Do 2040 r. H&M zamierza osiągnąć punkt, w którym jego emisje gazów cieplarnianych będą ujemne.

Koncern H&M od pewnego czasu próbuje zwrócić się ku działaniom ekologicznym, takim jak zachęcanie do recyklingu nieużywanych ubrań czy wprowadzenie kolekcji Conscious, dużo droższej, ale reklamowanej jako pozyskiwana przy mniejszym obciążeniu środowiska.

Podczas szczytu G7 w Paryżu w czerwcu 2019 r. H&M oraz przedstawiciele 150 największych marek w branży podpisali dokument nazwany "Paktem o modzie". Zobowiązali się m.in. do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku czy mniejszego używania sztucznych tworzyw.

Wśród najważniejszych postanowień paktu odnajdziemy trzy główne postulaty, jak ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku czy ochrona oceanów poprzez stopniowe ograniczanie użycia tworzyw sztucznych. Branża zadeklarowała się również do podtrzymania bioróżnorodności ekosystemów. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM