Szczyt NATO. Premier Kanady naśmiewał się z konferencji prezydenta USA? Ekspert: To taki lokalny koloryt

Niemałe zamieszanie w czasie zakończonego szczytu NATO wywołało nagranie z bankietu, na którym premier Kanady najpewniej naśmiewał się z długiej konferencji prasowej prezydenta USA. - Takie konflikty na płaszczyźnie osobistej to specyfika tamtego regionu - ocenił w TOK FM Juliusz Sabak, ekspert portalu defence24.pl.

W zamieszczonym na Twitterze wpisie Trump wyjaśnił, że "przez ostatnie dwa dni mieliśmy już ich wystarczająco dużo".

Prawdziwą przyczyną może być jednak nagranie z wtorkowego bankietu w Pałacu Buckingham, na którym premier Kanady Justin Trudeau w rozmowie m.in. z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem miał żartować sobie z trwającej ponad godzinę konferencji prasowej Trumpa - choć na nagraniu nie pada nazwisko amerykańskiego prezydenta.

Trump pośrednio odniósł się do tego po zakończeniu spotkania, nazywając Trudeau "dwulicowym". - On jest miłym facetem. Uważałem, że jest miły, ale prawda jest tak, że wytknąłem mu, iż nie płaci 2 proc. (PKB na obronę, do czego zobowiązały się wszystkie kraje) i przypuszczam, że nie jest zbyt zadowolony z tego - powiedział Trump.

Trudeau się tłumaczy

- Wczoraj wieczorem odniosłem się do faktu, że przed moim spotkaniem z prezydentem Trumpem odbyła się nieplanowana konferencja prasowa. Z przyjemnością wziąłem w niej udział, ale było to z pewnością znaczące. W ciągu dzisiejszego dnia i wczoraj miałem wiele dobrych rozmów z prezydentem Trumpem - powiedział Trudeau w środę, zapytany, czy przeprosił Trumpa za swoje uwagi.

Premier Kanady tłumaczył też swoje słowa o "opadających szczękach" ekipy Trumpa, co również słychać na nagraniu. - Wszyscy byliśmy zaskoczeni i, jak myślę, zadowoleni, słysząc, że następne spotkanie grupy G7 odbędzie się w Camp David. Myślę, że to była nieplanowana zapowiedź, i myślę, że każdy lider ma ekipę, której od czasu do czasu opada szczęka na niespodzianki, takie jak np. to nagranie wideo - powiedział Trudeau.

Jak zapewnił, incydent nie zagrozi relacjom z południowym sąsiadem ani procesowi ratyfikacji zmodernizowanej umowy handlowej NAFTA. - Związek między Kanadą a Stanami Zjednoczonymi jest niezwykle silny, a ja mam bardzo dobre relacje z prezydentem Trumpem i jego zespołem - oświadczył.

"Lokalny koloryt"

Sprawę spięcia na linii Trump-Trudeau komentował w TOK FM Juliusz Sabak, ekspert portalu defence24.pl. - Takie konflikty na płaszczyznach ekonomicznych i osobistych między Kanadą a USA to specyfika tego regionu. Taki koloryt - ocenił Sabak. Wyjaśnił, że dla Europy ten temat jest mało zajmujący. - Za to za Atlantykiem są to sprawy dość ważne. I pewnie w tę stronę była grana ta piłka - tłumaczył ekspert. 

Szczyt NATO w Londynie

Przywódcy na szczycie NATO w Londynie w przyjętej deklaracji potwierdzili zwiększenie wydatków na obronność przez państwa sojusznicze. - Robimy duże postępy. Musimy i zrobimy więcej - zapewnili.

- Jesteśmy zdeterminowani, aby dzielić koszty i obowiązki związane z naszym bezpieczeństwem.(...) Zwiększamy nasze wydatki w obronność zgodnie z wytycznymi o 2 proc. (...), inwestując w nowe zdolności i wkładając więcej sił w misje i operacje. Wydatki na obronność państw sojuszniczych, bez USA, rosły przez pięć kolejnych lat; ponad 130 mld dolarów więcej jest inwestowanych w obronę. Zgodnie z naszym zobowiązaniem zapisanym w art. 3 Traktatu Waszyngtońskiego, nadal wzmacniamy naszą indywidualną i zbiorową zdolność do przeciwstawiania się wszelkim formom ataku. Robimy duże postępy. Musimy i zrobimy więcej - głosi deklaracja.

- To piąty rok rosnących inwestycji w obronę. W rzeczywistości europejscy sojusznicy i Kanada wydali 130 mld dolarów więcej, a do końca 2024 r. liczba ta wzrośnie do 400 mld dol. To jest niespotykane. I to czyni NATO silniejszym - powiedział szef NATO Jens Stoltenberg.

Kwestia zbyt niskich wydatków państw sojuszniczych w Europie była wielokrotnie podnoszona przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie: 

DOSTĘP PREMIUM