Słowacja. Wybuch gazu w bloku - 5 osób nie żyje, wielu rannych

Co najmniej pięć osób zginęło, a 40 zostało rannych po wybuchu gazu w 12-piętrowym bloku mieszkalnym w Preszowie na wschodzie Słowacji. W budynku cały czas trwa pożar, który trudno ugasić ze względu na silny wiatr.

Według relacji świadków wybuch, do którego miało dojść w okolicach dziewiątego piętra, mógł mieć związek z pracami, które na zewnątrz prowadziły firmy gazowe.

Z zagrożonego upadkiem budynku ewakuowano wszystkich ludzi, do których strażacy zdołali dotrzeć. Do pomocy przy akcji ratunkowej skierowani zostali żołnierze.

Słowacja. Wybuch gazu w bloku

Strażacy potwierdzili, że część budynku została tak poważnie uszkodzona, że nie można dostać się na wyższe kondygnacje.

- W tym momencie najważniejsza jest pomoc dla mieszkańców budynku. Transportujemy ich do pobliskich szkół, gdzie zorganizowaliśmy sztab kryzysowy. Dodatkowo zapewniliśmy zakwaterowanie w lokalnych pensjonatach i hotelach dla poszkodowanych, którzy nie mają gdzie się podziać - mówi burmistrz Preszowa Andrea Turcanova. 

Kondolencje bliskim ofiar przekazała już prezydent Słowacji Zuzana Czaputova. Na miejsce tragedii jadą premier Słowacji Peter Pellegrini oraz ministrowie zdrowia i spraw wewnętrznych.

DOSTĘP PREMIUM