USA. Strzelanina w bazie wojskowej. Są ofiary. Media: Sprawcą saudyjski kadet

Cztery osoby zginęły, a osiem, w tym dwóch policjantów, zostało rannych w strzelaninie, do której doszło w piątek w bazie lotnictwa marynarki wojennej USA w Pensacola na Florydzie. Sprawcą ataku był marynarz, który zginął na miejscu.

Wcześniej informowano o trzech ofiarach śmiertelnych i 11 rannych. Napastnik otworzył ogień w piątek rano, czasu lokalnego, w budynku szkoleniowym na terenie bazy.

Władze USA sprawdzają, czy strzelanina, do której doszło w piątek w bazie lotnictwa marynarki wojennej USA w Pensacola na Florydzie, mogła być atakiem terrorysty. Sprawcą był saudyjski kadet - podaje AP, powołując się na przedstawiciela amerykańskiej administracji. Napastnik został zastrzelony, a sprawą zajmuje się FBI. 

- W tym momencie nie wiemy jeszcze co mogło zmotywować napastnika do popełnienia tego okropnego czynu. Agenci FBI zajmują się faktami. Cały czas prowadzimy aktywne dochodzenie w tej sprawie. Nie potwierdzamy jeszcze oficjalnie nazwiska napastnika - przekazała Rachel Rojas z Federalnego Biura Śledczego.

Wcześniej również szeryf hrabstwa Escambia David Morgan nie chciał odpowiedzieć na pytania o tożsamość napastnika; poinformował, że ranni policjanci są w stabilnym stanie.

Baza została zamknięta do odwołania, osoby przebywająca na jej terenie poproszono, by pozostały tam do czasu, aż służby bezpieczeństwa ogłoszą, że można bezpiecznie opuścić kompleks.

Prezydent USA Donald Trump przekazł, że rozmawiał już w tej sprawie z królem Arabii Saudyjskiej. Przywódca - w rozmowie telefonicznej - przekazał kondolencje rodzinom i bliskim ofiar ataku, a czyn napastnika nazwał barbarzyństwem, które w żaden sposób nie reprezentuje uczyć narodu saudyjskiego do Amerykanów.

Naval Air Station Pensacola zatrudnia 16 tys. wojskowych i 7,4 tys. pracowników cywilnych. Jest jedną z najważniejszych baz szkoleniowych lotnictwa marynarki wojennej USA.

W środę doszło do strzelaniny w bazie wojskowej w Pearl Harbor na Hawajach; zginęły trzy osoby, w tym napastnik, żołnierz marynarki wojennej USA, który po ataku popełnił samobójstwo.

DOSTĘP PREMIUM