34-letnia premierka, 32-letnia minister finansów. Finlandia będzie mieć nowy, bardzo młody rząd

34-letnia Sanna Marin, która prawdopodobnie we wtorek zostanie powołana na szefową rządu Finlandii, będzie najmłodszym urzędującym politykiem na świecie na tym stanowisku. I najmłodszym w historii fińskim premierem.
Zobacz wideo

Dotychczas najmłodszym fińskim premierem był Esko Aho, który objął urząd na początku lat 90. w wieku 36 lat, a najmłodszym urzędującym premierem na świecie jest szef ukraińskiego rządu Ołeksij Honczaruk, o rok starszy od Sanny Marin - odnotowały główne fińskie dzienniki "Helsingin Sanomat" czy "Ilta Sanomat". Oczekuje się, że parlament Finlandii zagłosuje nad kandydaturą Marin na premiera we wtorek.

Marin, obecna wiceprzewodnicząca Socjaldemokratycznej Partii Finlandii (SDP) i dotychczasowa minister transportu i komunikacji, zastąpi 57-letniego Anttiego Rinnego, lidera partii, który w ubiegłym tygodniu podał się do dymisji.

Finlandia. Marin i jej rząd

To będzie ciało administracyjne złożone z samych kobiet - charakteryzują przyszły rząd Marin komentatorzy, bo liderkami czterech koalicjantów SDP - ugrupowań liberalnych oraz lewicowych - są kobiety. Wiadomo już, że kandydatką na szefową resortu finansów jest 32-letnia Katri Kulmuni, a sprawami wewnętrznymi ma się zajmować 34-letnia Maria Ohisalo. W sumie w rządzie ma się znaleźć 12 kobiet i 7 mężczyzn. 

- Dla świata interesujące jest, że to są młodzi ludzie, i że są to kobiety. Dla Finlandii to nic zaskakującego - podkreśla cytowany przez Reutersa komentator polityczny Risto Uimonen. Badaczka polityczna Jenni Karimaki z uniwersytetu w Turku zwraca uwagę, że kwietniowe wybory dały wiele głosów młodym kobietom. - Jest więcej kobiet w układzie parlamentarnym, niż kiedykolwiek wcześniej... Wyborczy i obywatele życzą sobie widzieć więcej kobiet na najwyższych stanowiskach, ponoszących największą odpowiedzialność, jaką społeczeństwo może na nie nałożyć - komentuje. 

Warto podkreślić, że Finlandia była jednym z pierwszych europejskich krajów, które przyznały prawa wyborcze kobietom (1906) i w których kobiety zasiadły w parlamencie (1907). Sanna Marin będzie trzecią kobietą na stanowisku premiera. 

Sama Sanna Marin została wychowana przez dwie kobiety i jest zagorzałą zwolenniczką związków jednopłciowych. Mieszka w Tampere, gdzie wspólnie z partnerem wychowuje córkę. 

Sanna Marin, najmłodsza premier świata. Popierał ją jej poprzednik

SDP kieruje na stanowisko premiera "najjaśniejszą gwiazdę swojej partii, która zmieni zwyczaje w rządzie, ale trudno sądzić, aby zmieniła wnętrze polityki" - skomentował publicysta "HS" Marko Junkkari. Kandydatura Marin była wspierana przez samego Rinnego, któremu zależało na tym, żeby premierem nie został jej kontrkandydat, Antti Lindtman, kojarzony z obozem przeciwników obecnego szefa rządu w SDP związanym z 64-letnim europarlamentarzystą Eero Heinaluomą - komentował "IS".

Po pojedynku "starych kogutów" w partii, "wiarygodność Marin będzie zagrożona, jeśli zrodzi się przekonanie, że to Rinne pociąga za sznurki" - ocenił publicysta "IS" Timo Haapala. Rinne po swojej dymisji nie ma zamiaru rezygnować z funkcji przewodniczącego SDP, a po zaprzysiężeniu nowego rządu ma zostać wiceprzewodniczącym parlamentu (Eduskunty). Marin sama również uważała się za "pierwszą księżniczkę do przejęcia schedy" po Rinnem - zwraca uwagę fińska popołudniówka.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM