Greta Thunberg człowiekiem roku "Time". "Siła młodości"

Greta Thunberg została człowiekiem roku "Time". Szwedzka działaczka na rzecz klimatu według amerykańskiego magazynu reprezentuje "siłę młodości". Thunberg, która w styczniu skończy 17 lat i jest znana z ostrych, bezpośrednich wypowiedzi, nawołuje do natychmiastowego podjęcia działań w związku ze zmianami klimatu.
Zobacz wideo

Szwedzka działaczka na rzecz klimatu 16-letnia Greta Thunberg została Człowiekiem Roku 2019 magazynu "Time". Thunberg, która w styczniu kończy 17 lat, znana jest ze swoich apeli do rządzących i zwykłych obywateli o działania na rzecz klimatu, które pomogą walczyć z globalnym ociepleniem.

Wyróżnienie Człowiek Roku to nagroda, która jest przyznawana od 1927 przez redakcję tygodnika „Time” człowiekowi, grupie ludzi, maszynie lub idei, która w minionym roku miała największy wpływ na wydarzenia na świecie – w pozytywnym lub negatywnym znaczeniu.

W ubiegłych latach to wyróżnienie otrzymali m.in. Strażnicy, czyli zamordowani i szykanowani dziennikarze, kobiety, które zapoczątkowały akcję #metoo, Donald Trump czy Angela Merkel.

O działaniach młodej aktywistki ze Szwecji mówi cały świat. Greta Thunberg we wrześniu 2019 r. podczas szczytu ONZ w Nowym Yorku wygłosiła przemowę, którą obejrzały miliony osób i która z pewnością przejdzie do historii.

 

W grudniu 2018 amerykański tygodnik „Time” umieścił ją na liście 25 najbardziej wpływowych nastolatków na świecie, a niedługo później trójka norweskich parlamentarzystów nominowała ją jako kandydatkę do Pokojowej Nagrody Nobla.

Kim jest Greta Thunberg?

Urodziła się 3 stycznia 2003 roku w Sztokholmie, a jej rodzicami są śpiewaczka operowa Malena Ernman i aktor Svante Thunberg. Źródeł jej działalności na rzecz klimatu możemy doszukiwać się już w pochodzeniu, ponieważ od strony ojca jest spokrewniona z Svantem Arrheniusem, laureatem nagrody Nobla w dziedzinie chemii i autorem hipotezy globalnego ocieplenia.

U Grety Thunberg zdiagnozowano zespół Aspergera, czyli zaburzenie rozwoju mieszczące się w spektrum autyzmu, co często bywa przywoływane przez jej przeciwników. Nie przeszkadzało jej to jednak w rozpoczęciu protestu przed budynkiem Riksdagu (szwedzkiego parlamentu) w Sztokholmie, kiedy to w 2018 roku świat usłyszał o niej jako o inicjatorce szkolnego strajku dla klimatu. Do jej zdecydowanej reakcji przyczyniła się fala pożarów lasów, która wówczas nawiedziła Szwecję; a także zbliżające się wybory.

Greta Thunberg na szczycie COP25 w Madrycie

Greta Thunberg przebywa obecnie w Hiszpani na szczycie klimatycznym COP25.  W poniedziałek apelowała w Madrycie o “konkretne decyzje na rzecz klimatu”. Wskazała na potrzebę "uśmierzania cierpień" ludów tubylczych, żyjących w bezpośrednim kontakcie z naturą.

Podczas dzisiejszego wystąpienia mówiła: "Jest nadzieja. Widziałam to. Ale nie ze strony rządów ani korporacji. Ale ze strony zwykłych ludzi".

Greta Thunberg dotarła na szczyt klimatyczny COP25 przez Lizbonę po 21-dniowej podróży przez Atlantyk katamaranem. Krótko po dotarciu do portugalskiej stolicy powiedziała, że jej podróż wyposażonym w panele słoneczne jachtem służyła zwróceniu uwagi na pilną potrzebę powstrzymania zmian klimatycznych, m.in. poprzez zahamowanie wydobycia i eksploatacji paliw kopalnych.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (11)
Greta Thunberg człowiekiem roku "Time"
Zaloguj się
 • szpung

  Oceniono 11 razy 9

  Warto przypomniec iz czlowiekiem roku tego nazistoowskiego tygdnika byl Adoolf Hitler i towarzysz staliin.

 • tomaselli

  Oceniono 12 razy 8

  "Siła młodości" ??? Czyzby ? Raczej siła pieniedzy lobbystow wykorzystujacych te biedna , chora dziewczynke !

 • janrobin2015

  Oceniono 6 razy 4

  człowiekiem roku magazynu time zostali:
  1938- Hitler
  1942- Stalin
  Potem Mao, Chomeinii, Putin.....

 • polakpl

  Oceniono 5 razy 3

  Wszystkie zmiany klimatu jakie mamy to wynik rozrostu kolorowej populacji. Czy Greta walczy o ograniczenie populacji kolorowych ?

 • miloz1

  Oceniono 7 razy 3

  Wskazała na potrzebę "uśmierzania cierpień" ludów tubylczych. Ja bym pomógł też Grecie, bo ona też strasznie cierpi.

 • mazzinl890

  Oceniono 4 razy 2

  Wybierany przez czytelników 'człowiek roku" otrzymał... 4 procent głosów (najlepszy kandydat miał 30 procent).
  No i już wiecie, lemingi, jak się tworzy człowiekinię roku: wyjmuje się ja z kapelusza, lub jak w tym przypadku, z dupy

 • tomaselli

  Oceniono 4 razy 2

  Faktycznie, znajdzie sie w "doborowym" towarzystwie, zeby tylko wspomniec Hitlera, Stalina czy tez Chruszczowa (1957) ktory rok wczesniej rozjezdzal czolgami Budapeszt. Przeciez to hanba, a nie zaszczyt.

 • jmwk

  Oceniono 1 raz 1

  Nakrecona smarkula nie "dzialaczka".
  Moze Nobla dostanie?
  Protektora i promotora chcialbym zobaczyc.

 • buran2

  0

  Ja też zostanę czlowiekiem roku. Co napiszą na okładce?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX