Rosja. Płonie Admirał Kuzniecow. Rosyjska armia bez lotniskowca?

Na rosyjskim lotniskowcu Admirał Kuzniecow doszło do pożaru w trakcie prac remontowych na tej jednostce w Murmańsku. Media informują, że w wyniku pożaru poszkodowanych zostało 10 osób.
Zobacz wideo

W pożarze na remontowanym w stoczni w Murmańsku rosyjskim lotniskowcu Admirał Kuzniecow poszkodowanych zostało dziesięć osób - podała w czwartek agencja TASS, powołując się na źródło w służbach ratunkowych. Wcześniej informowano o kilku poszkodowanych osobach.

Służby prasowe Floty Północnej poinformowały, że ucierpieli dwaj żołnierze, ale ich życie nie jest zagrożone. Na remontowanym okręcie nie było uzbrojenia ani amunicji - podkreślili przedstawiciele floty. Zakłady remontujące lotniskowiec zapewniły, że z okrętu ewakuowano wszystkich robotników stoczni.

Jednak dziennik "Kommiersant" informuje o dwóch zaginionych; jedną z tych osób jest kapitan trzeciej rangi Wiktor Izmajłow. Ponadto, według doniesień gazety, jeden z poszkodowanych jest w stanie ciężkim.

Według pierwszych doniesień ogień wybuchł w jednej z komór na drugim pokładzie lotniskowca; widać było wydobywający się gęsty czarny dym. Później poinformowano, że powierzchnia pożaru wynosi 120 metrów kwadratowych i że akcja gaśnicza prowadzona jest według drugiego poziomu trudności, co w tej skali oznacza podwyższony poziom trudności. O większej powierzchni pożaru - 600 metrów kwadratowych - informuje dziennik "Kommiersant".

Na pokładzie Admirała Kuzniecowa znajdowało się ponad 400 robotników.

Źródła, na które powołał się Interfax, przypuszczają, że płonie olej napędowy. Przyczyną pożaru mogło być nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa - ocenia TASS.

W październiku 2018 roku doszło do niewłaściwego zatopienia doku, w którym remontowany był w Murmańsku Admirał Kuzniecow. Dwie osoby zginęły. Na pokład okrętu podczas wypadku upadł ciężki żuraw dźwigowy, ale resort obrony zapewniał, że nie doszło do znacznych uszkodzeń. Zapowiadano wtedy, że remont lotniskowca zakończy się zgodnie z planem w 2022 roku. 

Admirał Kuzniecow, jedyny rosyjski lotniskowiec i największy okręt rosyjskiej marynarki wojennej, ma do końca 2022 roku przejść m.in. modernizację systemu instalacji elektrycznej, uzbrojenia radiotechnicznego i środków obrony przeciwlotniczej.

Przed rozpoczęciem prac remontowych jednostka uczestniczyła w działaniach w ramach rosyjskiej operacji wojskowej w Syrii.

TOK FM PREMIUM