Meksyk. 33 księży i 71 seminarzystów z Legionu Chrystusa dopuściło się pedofilii

33 księży i 71 seminarzystów z założonego w Meksyku zgromadzenia Legionu Chrystusa popełniło czyny pedofilii na co najmniej 175 ofiarach - to ustalenia wewnętrznego dochodzenia, jakie tam przeprowadzono. 1/3 sprawców to ofiary założyciela Legionu ks. Marciala Maciela Degollado.
Zobacz wideo

Plagę seksualnego wykorzystywania, jakie trwało przez dekady w tym potężnym i wpływowym zgromadzeniu, uważa się za największy taki skandal w Kościele katolickim. Założyciel Legionów Chrystusa - pedofil, sprawca wykorzystywania także wobec własnych dzieci, bigamista, oszust i narkoman - zmarł w USA w 2008 roku. Nigdy nie odpowiedział przed sądem za te czyny.

Postępowanie wobec niego w Watykanie rozpoczęto na początku pontyfikatu Benedykta XVI, choć sygnały ze zgromadzenia napływały od kilkudziesięciu lat. Pierwsze doniesienia według ustaleń mediów pojawiło się już w latach 40. XX w. Papież Ratzinger nakazał ks. Degollado życie w osamotnieniu i pokucie; to jedyna kara, jaka go spotkała.

W kolejnych latach następne dochodzenia ukazały rozmiar skandalu, jaki miał tam miejsce.

Po kontrolach i śledztwie w 2010 roku Watykan przyznał, że założyciel zgromadzenia dopuścił się "najcięższego i niemoralnego zachowania", "licznych przestępstw" i prowadził "życie pozbawione skrupułów".

W kolejnych latach przeprowadzono tam następne śledztwa. O rezultatach najnowszego piszą w niedzielę światowe agencje. Jak ustalono w toku wewnętrznego postępowania zgromadzenia Legionu Chrystusa ofiar wykorzystywania jest 175. Bilans ten jednak nie jest pełny. Około 60 osób to ofiary Degollado; który molestował chłopców, gdy mieli 11-16 lat. Raport dotyczy lat 1941-2019.

Agencja Associated Press zauważa, że publikacja wewnętrznego raportu Legionów Chrystusa zbiegła się w czasie z przyjęciem przez papieża Franciszka rezygnacji kardynała Angelo Sodano z funkcji dziekana Kolegium Kardynalskiego. Przypomina się, że 92-letni obecnie purpurat oskarżany był o to, że przez dekady nie dopuszczał do postępowania w Watykanie w sprawie założyciela Legionów Chrystusa, który miał tam ogromne wpływy.

Jak obliczono, 33 księży pedofilów w zgromadzeniu to 2,4 proc. wszystkich tamtejszych kapłanów. Zgromadzenie podkreśliło, że publikacja raportu to pierwszy krok na "drodze pojednania" z ofiarami.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (5)
Meksyk. 33 księży i 71 seminarzystów z Legionu Chrystusa dopuściło się pedofilii
Zaloguj się
 • rbik53

  Oceniono 8 razy 8

  .
  Nasz świętobliwy Papież Polak Jan Paweł II zapewne nie uważał pedofilii za za jakieś szczególne zło skoro krył tego zboczeńca....
  .

 • liwia01

  Oceniono 6 razy 6

  Nie ma dnia bez wieści o pedofilach z kk.Wierni nadal tam łażą udając,że nie widzą i nie słyszą;nie wiedzą owieczki ,jak się zachować wobec zła...

 • musa-kusa

  Oceniono 5 razy 5

  Można by ten "Legion" po prostu rozwiązać, ale pewnie kasy i wpływów szkoda :)

 • pn-ski

  Oceniono 3 razy 3

  Szkoda, nie mozna mu juz przybic worka do podlogi.

 • stanislaw.kupiec

  Oceniono 4 razy 2

  goście mają kiepską wydajność 100 pedofilów a tylko 175 ofiar ? a przewodził JPII który mówił dajmy więcej pedofilów ziemi tej ziemi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX