Jak okazyjnie przepłynąć Pacyfik? Jachtostopem!

Czym różni się jachtostop od autostopu? - W przypadku autostopu wsiadamy do samochodu, jedziemy gdzieś i wysiadamy. Cała frajda polega na tym, że rozmawiamy z kierowcą. Przy jachtostopie meldujemy się na jachcie na jakieś dwa tygodnie, miesiąc, czasem dwa. Pływamy za naszą pomoc. Jesteśmy normalnym członkiem załogi - opowiadał w TOK FM podróżujący w ten sposób Marek Kramarczyk.
Zobacz wideo

Marek Kramarczyk - jak opowiadał w programie Podróże duże i małe w TOK FM, żeglarstwem zainteresował się mniej więcej cztery lata temu, kiedy wyruszył w pierwszą podróż jachtem. To był od razu rejs przez Atlantyk. Nigdy wcześniej nie był na jachcie. - Dopłynąłem na Karaiby, tam spędziłem niesamowite pięć miesięcy, też podróżując jachtostopem. Dostałem propozycję płynięcia też na stopa dalej na Pacyfik, ale chciałem wcześniej zarobić trochę pieniędzy i po drodze odkryłem, że na jachtach nie tylko pływa się dla przyjemności, ale można też pływać zarobkowo - opowiadał gość Przemysława Iwańczyka. Podróżnik wrócił więc do Polski i ukończył potrzebne szkolenia. 

Jak skorzystać z jachtostopu?

- Może to nie wygląda tak, że jest machanie ręką, ale gdy ta przygoda z żeglarstwem się zaczynała, to po prostu wyruszyłem do portu i pytałem się okolicznych żeglarzy, czy nie zabiorą mnie gdzieś dalej. Po półtora roku zmieniło się to w zawodową pracę na jachcie. Wtedy jachtostop się już skończył tak naprawdę - wspominał Marek Kramarczyk. 

Mimo podobnej nazwy korzystanie z jachtostopu nie jest takie samo jak z autostopu. - W przypadku autostopu wsiadamy do samochodu, jedziemy gdzieś i wysiadamy. Cała frajda polega na tym, że rozmawiamy z kierowcą. Przy jachtostopie meldujemy się na jachcie na jakieś dwa tygodnie, miesiąc, czasem dwa. Po prostu pływamy za naszą pomoc. Jesteśmy normalnym członkiem załogi - tłumaczył. 

Całej rozmowy posłuchasz także wygodnie na telefonie dzięki aplikacji TOK FM. Dowiesz się, ile świata można zobaczyć dzięki żeglarstwu; czy podczas podróży trzeba zabijać nudę; jak pogodzić żeglarstwo z pasją podróżniczą; jakie szkolenia trzeba przejść, by pracować na jachtach.

DOSTĘP PREMIUM