USA. Atak nożownika w pobliżu synagogi, są ranni

Atak nożownika w domu rabina - w pobliżu synagogi - w miejscowości Monsey, w hrabstwie Rockland, niedaleko Nowego Jorku. Co najmniej pięć osób zostało poważnie rannych. Potencjalny napastnik został zatrzymany przez policję.
Zobacz wideo

Nowojorski departament policji poinformował na Facebooku, że "podejrzany uciekł z miejsca zdarzenia, lecz jest już obecnie w areszcie".

Szef policji Brad Weidel podał, że informację o wydarzeniu otrzymano przed godziną 10 wieczorem (czasu lokalnego) w Monsey. Powiedział, że nowojorscy policjanci zlokalizowali pojazd i potencjalnego podejrzanego. Dodał, ze do szpitali przewieziono pięć rannych osób.

Miejscowa organizacja Orthodox Jewish Affairs Council poinformowała na Twitterze, że do ataku nożem doszło w domu chasydzkiego rabina podczas obchodów święta Chanuki, w obecności kilkudziesięciu osób. Wszystkie osoby poszkodowane to Żydzi. Według tego źródła stan dwóch ofiar jest krytyczny, jedna z nich otrzymała sześć ciosów nożem.

Część mediów informowała, że atak nożownika miał miejsce w synagodze.

Prokurator generalna Nowego Jorku Letitia James określiła sytuację w Monsey jako "straszną" i dodała, że nie ma tolerancji dla aktów nienawiści wszelkiego rodzaju.

Jak pisze Reuters, około jedna trzecia mieszkańców hrabstwa Rockland to Żydzi, w tym spora ich część to ortodoksi, którzy żyją w trzymających się na uboczu wspólnotach.

Doniesienia o antysemickich atakach

Od 13 grudnia policja otrzymała co najmniej osiem doniesień o antysemickich atakach w okręgu nowojorskim.

W 2019 roku Chanuka - Święto Świateł - rozpoczęła się 22 grudnia i potrwa do 30 grudnia. Upamiętnia zwycięstwo Machabeuszy nad Grekami. Gdy Grecy zdobyli Jerozolimę, ich władca Antioch IV zabronił żydowskich obrządków i nakazał prześladowanie niestosujących się do zakazu, a w Świątyni Jerozolimskiej ustanowił kult jednego z hellenistycznych bóstw. Żydzi pokonali najeźdźców w grudniu 164 r. pne.

TOK FM PREMIUM