Włochy. Rekordowe odszkodowanie za hałas wywołany przez suszarnię kukurydzy

Rekordowe odszkodowanie - w wysokości 900 tysięcy euro - przyznał sąd rodzinie z okolic Cuneo na północy Włoch, za hałas wywołany przez suszarnię kukurydzy. Żaden sąd w kraju nie uznał dotychczas prawa do takiego zadośćuczynienia - mówią pełnomocnicy rodziny.
Zobacz wideo

Taką karę wymierzono konsorcjum rolnemu z Piemontu, które zasądzoną sumę musi zapłacić mieszkańcom domu w miejscowości Savigliano.

W odległości 60 metrów od ich posesji 22 lata temu zbudowano suszarnię kukurydzy, której hałas całkowicie zakłócił życie rodziny. Jak argumentowali jej przedstawiciele, z powodu trudnych do zniesienia odgłosów konieczne okazało się zamontowanie podwójnych szyb w oknach, zmiana rozkładu pokojów, a także rezygnacja ze spotkań towarzyskich w domu.

"Minimum wobec udowodnionych stałych szkód"

- Żaden inny sąd nie przyznał odszkodowania w takim wymiarze za straty wyrządzone z powodu hałasu - podkreślili adwokaci Stefano Bertone i Renato Ambrosio, reprezentujący sąsiadów suszarni.

W wypowiedzi dla mediów pełnomocnicy uznali, że kwota 900 tysięcy euro to "minimum wobec udowodnionych stałych szkód" ponoszonych przez ich klientów.

Sąd w Cuneo nakazał ponadto zamknięcie suszarni, której moc w ostatnich latach jeszcze zwiększono, do czasu obniżenia poziomu hałasu.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM